Nasze projekty

Szczerze? Nic nie jest wymyślone. Nic nie jest określone. Nic nie jest ustalone. Ale i Ty możesz sprawić, że będzie się działo! To, co się zadzieje, zależy nie tylko od od inicjatorów IRDpl, ale od wszystkich zaproszonych do IRDpl - od Ciebie, od Ciebie i od Ciebie też. Od każdego, kto zajmuje się w Polsce dostępnością. Bo IRDpl to nie organizacja, ale ośrodek, miejsce, w którym każdy może rozpocząć i realizować projekt na rzecz dostępności. Głównie taki, który wzbogaci zasoby przydatne w pracy nad dostępnością. Możesz go realizować sam lub z tymi, których zaprosisz do współpracy i tymi, którzy się sami do współpracy przyłączą.

Na dobry początek

Rozpoczynamy od kilku projektów. I od kilku pomysłów na projekty.

IRDpl na Github

Siedziba :) IRDpl mieści się, a jakże, na Github. Adres łatwy do zapamiętania. Wpisz po prostu: https://github.com/irdpl

Tłumaczymy WCAG 2.2

1 marca ruszyliśmy z projektem Tłumaczymy WCAG 2.2. Celem jest przygotowanie oficjalnego tłumaczenie na język polski WCAG 2.2.

Biblioteka Liderów Dostępności

17 marca uruchomiliśmy projekt Biblioteka Liderów Dostępności. W jednym łatwo dostępnym z każdego miejsca na ziemi miejscu gromadzimy poświęcone dostępności publikacje zwarte, wydane w formacie PDF albo kompletne dokumenty opublikowane na stronach internetowych (tylko wóczas, gdy serwer wydawcy pozwala na osadzenie opublikowanej treści we wpinaczu (ramce iFrame). Biblioteka liczy już ponad 100 pozycji.

Narzędzia audytora

Na początek mamy polską wersję HTML_CodeSniffer - usługa internetowa i skryptozakadka. Na stronie możesz zbadać zgodność ze standardami dostępności swojego kodu HTML. Za pomocą skryptozakładki możesz badać strony swojej witryny. Masz polską wersję narzędzia automatycznego? Podziel się!

Spotkania IRD

Od roku w ostatnią środę miesiąca odbywają się posiady grona osób zajmujących się dostępnością cyfrową. Zainicjowane i zwoływane przez Jacka Zadrożnego pogaduchy na Zoom-ie służą rozmowom o tym, co kto robi, co mu po głowie chodzi, co…

SZAD - webring

SZAD, czyli… Sieć Zaufanych Audytorów Dostępności. Pomysł się dopiero rodzi. A chodzi o to, by uruchomić formę publicznych referencji dla osób i firm, które oferują usługi audytorskie.

Sieć spełniałaby w pewnym sensie rolę poręczyciela, że uczestnicy Sieci to specjaliści, którzy oferują solidny poziom usług. Dla zamawiających Sieć mogłaby być także miejscem poszukiwamnia wykonawców dla swoich zleceń.