Logo IRDpl

IRDpl to platforma swobodnej współpracy osób i firm, które zajmują się dostępnością i chcą rozwijać w Polsce rynek rzetelnych usług dostępnościowych. IRDpl nie jest formalnym zrzeszeniem, lecz ośrodkiem utworzonym na Github, aby umożliwić inicjowanie i prowadzenie konkretnych prac nad zasobami niezbędnymi do zapewniania dostępności. Na IRDpl każdy może zainicjować i hostosować dowolny projekt, który wzbogaci warsztat pracy specjalistów ds. dostępności. Warunek: projekt musi być udostępniony na jednej z wolnych licencji, np. CC-BY-4.0, GPL, GFDL.

Skąd ta nazwa?

Pomysł izby rzemiosła dostępnościowego wyartykułował po raz pierwszy przed 10 laty Dominik Paszkiewicz. Pod koniec 2021 roku przypomniał go Jacek Zadrożny, zapraszając grono specjalistów dostępności cyfrowej na comiesięczne posiady i pogaduchy na Zoom-ie.

Nazwa nieprzypadkowo nawiązuje do średniowiecznych tradycji organizowania się kupców, rzemieślników i artystów w gildie, a w konsekwencji także do współczesnych izb rzemieślniczych.

IRDpl ma wspierać taką samoorganizację osób i firm zajmujących się dostępnością.

Przyszłość

Nie planujemy tworzenia formalnej organizacji. Ale też nie mamy nic przeciwko, by z ziaren, które dziś siejemy, wyrosła taka w przyszłości. Póki co, nie jest nam potrzebna kolejna organizacja. Potrzebujemy natomiast rzeczywistej pracy, aby zbudować solidne podwaliny dostępności w Polsce.

Dużo się już dzieje. Aby działo się więcej i efektywniej, potrzebna jest platforma - narzędzie swobodnej zorganizowanej współpracy. I taką właśnie platformą ma być ten ośrodek na Github - Polska Izba Rzemiosła Dostępnościowego.