Biblioteka Liderów Dostępności

Projekt ruszył i został gorąco przyjęty. Kilka komentarzy na Facebooku: „Wow! Pokłony dla twórców.”, „Super inicjatywa.”, „Wow! Świetna sprawa”, „Super sprawa. Wszystko w jednym miejscu”, „Toż to skarb prawdziwy”.

„Skarb prawdziwy” jest pod adresem https://biblio.irdpl.pl. Ponad 100 zwartych pozycji. Całe spektrum problemów dostępności. Potrzebujesz, otwierasz, przeglądasz, czytasz. Możesz nawet zaprezentować podczas spotkania czy warsztatów.

Korzystanie z Biblioteki

Najlepiej przeglądać i czytać na komputerach przenośnych lub stacjonarnych. Sprawdziliśmy w systemie Windows na Chrome i Firefox oraz w MacOS na Safari i Chrome. Tablet lub smartfon z Androidem daje radę bez problemu. Niestety, nie dają rady urządzenia mobilne z IOS.

Zdarza się, że przeglądarka zaczyna pobierać dokument, zamiast go otworzyć. To nie jest standardowe zachowanie. Dokumenty powinny być otwierane w przeglądarce. Sprawdź ustawienia swojej przeglądarki albo zmień ją na inną.

Własna Biblioteka

Repozytorium biblio można pobrać na własny serwer i skonfigurować do przeglądania w firmowym intranecie. To rozwiązanie może być szczególnie przydatne dla liderów dostępności, którzy chcą korzystać z własnych zestawów pozycji np. podczas szkoleń wewnętrznych.

Problemy dostępności cyfrowej

Tylko część z udostępnionych tu publikacji jest dostępna cyfrowo. Wiele nie jest. Aby oszczędzić frustracji osobom, które potrzebują dostępności, wkrótce oznaczymy w wykazach, które z materiałów są dostępne.

A co z tymi, które dostępne nie są?

Chcemy mieć bibliotekę dostępnych publikacji, zróbmy to. To wyzwanie dla społeczności.

Może PT Autorzy i Wydawcy dysponują dokumentami źródłowymi i są w stanie przygotować nowe dostępne wersje? Może osoby i firmy zajmujące się profesjonalnie udostępnianiem niedostępnych PDF zechcą wziąć na swój warsztat jedną lub dwie publikacje i zrobić, co się da, by były dostępniejsze?

Zapraszamy!