I Translathon WCAG Challenge

Pomysł jest od hackathonów. Z dwóch okazji, ku wspólnemu pożytkowi od XX do XX ????????? organizujemy I Translathon WCAG Challenge, aby wespół w zespół… żądz moc móc zmóc i przetłumaczyć na język polski Objaśnienia WCAG. Początek został już zrobiony! Zostało jeszcze niespełna 100 objaśnień.

Czekaj na nominację! A gdy już ją otrzymasz, potwierdź swój udział, nominuj kolejne osoby i pokaż, że potrafisz! Przetłumacz wybrane objaśnienie!

Okazje

Okazje są dwie. 12 kwietnia to rocznica obecności WCAG w prawie polskim (12 kwietnia 2012 roku Rady Ministrów przyjęła Rozporządzenie o Krajowych Ramach Interoperacyjności…. Natomiast 13 kwietnia mija dwa lata od ogłoszenia autoryzowanego tłumaczenia WCAG 2.1 na język polski. To dobre okazje!

Cel Translathon WCAG Challenge

Celem głównym cyklu wydarzeń Translathon WCAG Challenge jest przetłumaczenie na język polski kompletu dokumentów WCAG, który oprócz dokumentu normatywnego obejmuje:

  • Objaśnienia WCAG - zestaw dokumentów informacyjnych WCAG 2.1 Understanding Docs, które zawierają komentarze do każdej wytycznej i każdego kryterium sukcesu;
  • Techniki WCAG - zestaw dokumentów informacyjnych WCAG 2.1 Techniques, które zawierają przykłady sposobów spełniania wymagań WCAG i typowych awarii;
  • instrukcję obsługi WCAG - Jak spełnić WCAG, która jest listą kontrolną WCAG ze wszystkimi kryteriami sukcesu oraz łączami do objaśnień i do technik WCAG.

Podczas I Tranlathon WCAG Challenge chcemy się skupić na tłumaczeniu zestawu dokumentów Objaśnienia WCAG 2.

Jak wziąć udział?

Do udziału w I Translathon Challenge otrzymasz nominację od jednego z inicjatorów lub od kogoś, kto już wcześniej został nominowany.

Zdecyduj, czy przyjmiesz nominację. Jeśli tak:

  1. Zaloguj się na swoje konto na Github. Jeśli nie masz jeszcze konta, załóż je bezpłatnie.
  2. Zgłoś swój udział - wybierz materiał do tłumaczenia i wpisz zgłoszenie w komentarzu.
  3. Zapoznaj się ze wskazówkami Jak tłumaczyć Objaśnienia.
  4. Zapoznaj się z poradnikiem Korzystanie z edytora Github i zgłaszanie PR.
  5. Przetłumacz wybrany materiał za pomocą edytora Github i prześlij PR.

Twoje tłumaczenie zostanie przejrzane przez jednego z redaktorów i najprawdopodobniej scalone (włączone do zasobu). Może się jednak zdarzyć, że redaktor zaproponuje Ci poprawki. Dopóki tłumaczenie nie zostanie scalone, możesz je poprawiać. Gdy już zostanie scalone, a zechcesz nanieść kolejne poprawki, będzie to możliwe poprzez zgłoszenie PR w głównym repozytorium tłumaczenia WCAG.