HTML_CodeSniffer - wydanie polskie

Poręczny i podręczny automatyczny tester dostępności stron www. Wykrywa ogółem ponad 170  błędów dostępności oraz ponad 100 przypadków do weryfikacji przez człowieka. Do tego może wskazać nawet 150 - szans na ulepszenie kodu.

Wejdź na stronę HTML_CodeSniffer - wydanie polskie, przeciągnij łącze do skryptu na pasek zakładek w swojej przeglądarce (Chrome, Firefox, Safari, Internet Explorer), uruchom na stronie, którą chcesz zbadać. Po chwili otrzymasz wyniki.

Narzędzie pomaga, ale nie zastępuje człowieka

Wiesz dobrze, że żadne narzędzie nie zastąpi człowieka. HTML_CodeSniffer, choć jest wyjątkowy, pod tym względem wyjątkiem nie jest.

Może wykryć dużo, nawet bardzo dużo. I odpowiednio do możliwości automatycznej oceny komunikuje wyniki:

  • Wszystko, co jest oznaczone jako Błąd wymaga naprawy, raczej nie powinny się zdarzyć fałszywe alarmy.
  • Wszystko, co nie jest oznaczone jako Błąd, powinno być przetestowane ręcznie:
    • Ostrzeżenia wskazują na elementy, które HTML_CodeSniffer rozpoznaje jako potencjalny problem. Aby określić, czy jest to błąd, konieczna jest inspekcja ręczna;
    • Uwagi wskazują na problemy, których HTML_CodeSniffer nie może rozpoznać automatycznie. Aby zapewnić zgodność ze standardem, musi je zbadać specjalista.

Jak widzisz, HTML_CodeSniffer wydatnie pomaga.

Jeśli nie jesteś specjalistą dostępności, potraktuj wyniki jako pierwszy krok i na przykład:

  • napraw lub zleć do naprawy wykryte błędy oraz
  • poinformuj o tych problemach w deklaracji dostępności, a po naprawieniu
  • uaktualnij odpowiednio deklarację dostępności.

Rozważ też zlecenie przeglądu lub audytu specjaliście. Ale zrób to dopiero po naprawieniu błędów wykrytych podczas badania automatycznego.

Jeśli jesteś specjalistą, zbadaj w pierwszej kolejności przypadki wskazywane w ostrzeżeniach, a następnie wskazane w uwagach i rozstrzygnij, co z nimi zrobić.

Zależnie od swojego doświadczenia, dzięki raportom HTML_CodeSniffera, możesz przeprowadzić nawet gruntowny audyt zgodności. A jeśli skorzystasz także z innych narzędzi wspomagających ocenianie dostępności, np. Twojego Asystenta Dostępności, skryptozakładki ANDI oraz Generatora raportów zgodności, możesz spróbować swoich sił w zawodzie audytora.

Dlaczego wydanie polskie?

Z kilku powodów:

  • ostatnie oficjalne wydanie miało miejsce ponad 2 lata temu, 11 stycznia 2021 roku,
  • w oryginalnej wersji użyte jest stare tłumaczenie na język polski, niekompletne i z błędami,
  • oryginalna wersja nie przełącza się na język polski, choć istnieje polskie tłumaczenie,
  • po wymuszonym przełączeniu na język polski, nie działa wyświetlanie ostrzeżeń i uwag.

Ograniczenia

HTML_CodeSniffer używany jest także w innych „audytorach dostępności”, np. w pa11y. Kompilacja pa11y korzysta z oryginalnych skryptów HTML_CodeSniffer. Jeśli chcesz skorzystać z poprawnego tłumaczenia na język polski w swoim pa11y, musisz zastąpić pliki w katalogu z zależnościami (node_modules/html_codesniffer) plikami utworzonymi z wydania polskiego.

Znane problemy

W wersji elektronicznej można skorzystać z usługi testowania kodu HTML. Niestety, skrypt powoduje - po uruchomieniu testu - automatyczne przewijanie strony, a w niektórych także irytujący efekt drżenia. Pracujemy nad rozwiązaniem tego problemu.