Pierwszy pull request

Bierzesz udział w Translathon WCAG Challenge? Dowiedz się, jak dodać swoje tłumaczenie do repozytorium. Jeśli jesteś nowicjuszem, przekonasz się, że diabełek Github nie jest nawet taki straszny, na jakiego wygląda.

Dodanie nowej wersji kodu, w naszym przypadku tłumaczenia, to w Github tzw. pull request, czyli przedstawienie proponowanych zmian i prośba o ich zaakceptowanie. Krótko mówiąc, mówisz: Hej ludziska, skończyłem, tak to wygląda, sprawdźcie, aby scalić z naszym tłumaczeniem.

Dwa kroki procesu

Proces tworzenia pull reqeust’a obejmuje dwa główne kroki:

  1. Przygotowanie zmian w swojej kopii repozytorium i przesyłanie ich do repozytorium projektu.
  2. Utworzenie pull request’a.

Opiszemy tu najprostszą wersję tego procesu. Z myślą o osobach, które dopiero założyły swoje konto na Github i chcą wziąć udział w naszym projekcie.

Przygotowanie zmian

W naszym przypadku proponowana zmiana to przetłumaczone na język polski objaśnienie kryterium sukcesu lub wytycznej WCAG 2. Dokładniej - zastąpienie w kodzie pliku z objaśnieniem treści napisanych po angielsku treściami napisanymi po polsku. Pliki są dokumentami HTML, a to oznacza, że trzeba w nich zmienić tylko treści wyświetlane, a bez zmian pozostawić wszystkie znaczniki i atrybuty. Przeczytaj wcześniej poradnik Jak tłumaczyć Objaśnienia, aby dowiedzieć się więcej.

Propozycję tłumaczenia możesz przygotować w swojej kopii repozytorium w edytorze Github, ale także w dowolnym innym edytorze, nawet w Wordzie. Rzecz w tym, by potem uważnie przenieść tekst tłumaczenia do edytora Github.

Jak zacząć?

Uwaga: To jest pierwsza wstępna wersja poradnika.

  1. Przejdź na stronę Wszystkie objaśnienia WCAG i wybierz z listy objaśnień to, które chcesz przetłumaczyć, np. KS 1.1.1 Treść nietekstowa.

    Strona główna Wszystkie objaśnienia

  2. Na stronie Treść nietekstowa wybierz przycisk Tłumacz to Objaśnienie:

    Położenie łącza Tłumacz to objaśnienie na stronie KS 1.1.1 Treść nietekstowa

  3. Łącze przeniesie Cię najpewniej na ekran logowania do Twojego konta Github. Zaloguj się.

    Ekran logowania do Github

  4. Na kolejnym ekranie system zaproponuje Ci utworzenie kopii repozytorium na Twoim koncie Github: You need to fork this repository to propose changes, czyli Musisz rozwidlić to repozytorium, aby zaproponować zmiany, bo - oczywiście - nie możesz dokonywać bezpośrednio zmian w oryginale. Wybierz przycisk: Fork this repository

    Ekran logowania do Github

  5. Operacja tworzenia Twojej kopii repozytorium potrwa kilka chwil. Zakończy się otwarciem pliku do edycji w edytorze Github na Twojej kopii:

    Ekran logowania do Github

  6. Przewiń teraz treść w edytorze w dół do komentarza Tu rozpocznij tłumaczenie. I wykonaj tłumaczenie (???? a co, gdy gdy zostanie wykonana tylko część tłumaczenia???):

    Ekran logowania do Github

  7. Gdy zakończysz pracę nad tłumaczeniem, co sygnalizuje tekst komentarza Poniżej nic nie zmianiaj, wpisz w polu Propose changes tytuł Twojej zmiany według wzoru, np.: Tłumaczenie KS 1.1.1 (lub Tłumaczenie Wytycznej 1.2. Następnie wybierz przycisk

    Ekran logowania do Github

  8. Gdy zakończysz pracę nad tłumaczeniem, co sygnalizuje tekst komentarza Poniżej nic nie zmianiaj, wpisz w polu Propose changes tytuł Twojej zmiany według wzoru, np.: Tłumaczenie KS 1.1.1 (lub Tłumaczenie Wytycznej 1.2. Następnie wybierz przycisk Propose changes. Pole komentarza możesz pozostawić puste. Zostanie otwarty ekran Comparing changes (Porównmanie zmian). Możesz tu przejrzeć jeszcze raz proponowane zmiany

    Ekran logowania do Github

  9. Jeśli wszystko jest OK, wybierz przycisk Create pull request. Zostanie otwarte okno Open pull request. Jedyne, co musisz teraz zrobić, to wybrać jeszcze raz przycisk Create pull request

    Ekran logowania do Github

  10. Twoje zgłoszenie zostanie zapisane. Zobaczysz jego podgląd. Możesz wybrać kartę Create pull request

    Ekran logowania do Github

  11. Twoje zgłoszenie zostanie zapisane. Zobaczysz jego podgląd. Aby podejrzeć proponowane zmiany, wybierz kartę Files changed

    Ekran logowania do Github