Przejdź do treści

Jak odwoływać się do WCAG z innych dokumentów

Poniższe przykłady pokazują, jak odwoływać się do WCAG 2.2 w różnych sytuacjach. Dodatkowe wskazówki można znaleźć w sekcji Odwołania i łącza do wytycznych WAI i dokumentów technicznych.

Należy pamiętać, że poniższe sformułowania odnoszące się do WCAG 2.2 można wstawić do własnych dokumentów.

Odwołania do informacji

Przy powoływaniu się na WCAG 2.2 w sposób informacyjny można użyć następującego formatu.

Wytyczne dla dostępności treści internetowych 2.2, rekomendacja konsorcjum W3C World Wide Web XX Miesiąc Rok (https://www.w3.org/TR/YYYY/REC-WCAG22-YYYYMMDD/. Najnowsza wersja na https://www.w3.org/TR/WCAG22/)

Odwołania do WCAG 2.2 z innego standardu ze stwierdzeniem „powinien”

Odwołując się do WCAG 2.2 w oświadczeniu z poziomu powinności w normie (lub stanowisku zalecającym w rozporządzeniu), należy odnieść się do pełnego WCAG 2.2. Oznaczałoby to, że należy wziąć pod uwagę wszystkie trzy poziomy WCAG 2.1, ale żaden nie jest wymagany. Format odniesienia do WCAG 2.1 z instrukcji „powinien” jest zatem następujący: Oznaczałoby to, że należy wziąć pod uwagę wszystkie trzy poziomy WCAG 2.1, ale żaden z nich nie musi być wymagany. Format odniesienia do WCAG 2.1 z instrukcją „powinien” jest zatem następujący:

Wytyczne dla dostępności treści internetowych 2.2, rekomendacja konsorcjum W3C World Wide Web XX miesiąc rok (https://www.w3.org/TR/YYYY/REC-WCAG22-YYYYMMDD/)

Odwołania do WCAG 2.2 z innego standardu ze stwierdzeniem „powinien lub musi”

Powołując się na WCAG 2.2 jako części wymagania (np. stwierdzenie „powinien lub musi” w normie lub przepisie), musi zawierać określone części WCAG 2.2, które mają być wymagane. Odwołując się do WCAG 2.2 w ten sposób, obowiązują następujące zasady:

  1. Zgodność na dowolnym poziomie WCAG 2.2 wymaga spełnienia wszystkich kryteriów sukcesu poziomu A. Odniesienia do zgodności z WCAG 2.2 nie mogą dotyczyć żadnego podzbioru poziomu A.

  2. Poza poziomem A odniesienie „powinno lub musi” może obejmować dowolny podzbiór przepisów na poziomach AA i AAA. Na przykład „wszystkie kryteria poziomu A i [określona lista kryteriów sukcesu na poziomie AA i AAA]” muszą być spełnione.

  3. Jeśli określona jest zgodność na poziomie AA z WCAG 2.2, muszą być spełnione wszystkie kryteria sukcesu na poziomie A i AA.

  4. Jeśli określona jest zgodność na poziomie AAA z WCAG 2.2, muszą być spełnione wszystkie kryteria sukcesu na poziomie A, wszystkie kryteria na poziomie AA i wszystkie kryteria na poziomie AAA.

    Uwaga 1: Nie zaleca się, aby zgodność z poziomem AAA była kiedykolwiek wymagana dla całych witryn jako ogólna polityka, ponieważ nie jest możliwe spełnienie wszystkich kryteriów sukcesu na poziomie AAA dla niektórych treści.

    Uwaga 2: Zestawy kryteriów sukcesu zdefiniowane w WCAG są współzależne, a poszczególne kryteria sukcesu opierają się na swoich definicjach w sposób, który może nie być od razu oczywisty dla czytelnika. Każdy zestaw kryteriów sukcesu musi zawierać wszystkie postanowienia poziomu A.

Przykłady

Cytowanie tylko kryteriów sukcesu na poziomie A (zgodność z pojedynczym A):

Wytyczne dla dostępności treści internetowych 2.2, rekomendacja konsorcjum W3C World Wide Web XX miesiąc ROK, kryteria sukcesu Poziom A. (https://www.w3.org/TR/YYYY/REC-WCAG22-YYYYMMDD/)

Cytowanie kryteriów sukcesu z poziomów A i AA (zgodność z podwójnym A):

Wytyczne dla dostępności treści internetowych 2.2, rekomendacja konsorcjum W3C World Wide Web XX miesiąc ROK, kryteria sukcesu Poziom A oraz poziom AA. (https://www.w3.org/TR/YYYY/REC-WCAG22-YYYYMMDD/)

Cytowanie kryteriów sukcesu poziomu A i wybranych kryteriów sukcesu z poziomów AA i AAA:

Wytyczne dla dostępności treści internetowych 2.2, rekomendacja konsorcjum W3C World Wide Web XX miesiąc ROK, kryteria sukcesu Poziom A plus kryteria sukcesu 1.x.x, 2.y.y, … 3.z.z. (https://www.w3.org/TR/YYYY/REC-WCAG22-YYYYMMDD/)

Przykład użycia odniesienia WCAG w instrukcji „powinien lub musi”

Cała treść internetowa w publicznie dostępnych witrynach internetowych musi być zgodna z wytycznymi dla dostępności treści internetowych 2.2, zalecanymi przez W3C World Wide Web Consortium XX miesiąc ROK, kryteria sukcesu Poziom A plus kryteria sukcesu 1.2.3, 2.4.5-6, 3.1.2 (https://www.w3.org/TR/YYYY/REC-WCAG22-YYYYMMDD/)

Odwołania do treści z dokumentów pomocniczych WCAG

Techniki, które są wymienione w Objaśnieniach WCAG 2.2 i opisane w innych dokumentach uzupełniających, nie są częścią normatywnego Zalecenia WCAG 2.2 i nie powinny być cytowane w odniesieniu do samego Zalecenia WCAG 2.2. Odniesienia do technik w dokumentach pomocniczych należy cytować oddzielnie.

Techniki mogą być cytowane na podstawie indywidualnego dokumentu Techniki lub głównego dokumentu Techniki WCAG 2.2. Na przykład technikę „Używanie atrybutów alt w elementach img” można zacytować jako

„Używanie atrybutów alt w elementach img”, uwaga konsorcjum W3C World Wide Web. (URI: {URI techniki})

lub

W3C World Wide Web Consortium (200x): Techniki HTML WCAG2.0 (URI: {URI technik HTML})

Techniki nie są zaprojektowane tak, aby były określane jako „wymagane” w jakiejkolwiek normie lub przepisie. Normy i przepisy nie powinny nakładać obowiązku stosowania żadnej określonej techniki, chociaż mogą zdecydować się na zalecenie technik.

Powrót do góry