Przejdź do treści

Objaśnienie KS 4.1.1: Poprawność kodu (przestarzałe i usunięte) (poziom )

W skrócie

Cel
Technologia wspomagająca może prawidłowo prezentować treść strony
Zadanie autora
Twórz strony internetowe zgodnie ze specyfikacjami

Intencja

Nowości w WCAG 22:

Kryterium to zostało usunięte z WCAG 2.2.

Celem tego kryterium sukcesu było zapewnienie, że programy użytkownika, w tym technologie wspomagające, będą w stanie dokładnie interpretować i analizować treść. Od czasu opublikowania WCAG 2.0 specyfikacje (takie jak HTML) i przeglądarki poprawiły zdolność wychwytywania błędów w kodzie. Dzieje się tak również w przypadku technologii wspomagających, które kiedyś samodzielnie analizowały znaczniki, ale obecnie polegają na przeglądarce. Z tego powodu to kryterium sukcesu zostało usunięte. Wiele problemów, które nie spełniałyby tego kryterium, nie spełni również kryteriów Informacje i relacje lub Nazwa, rola, wartość. Inne kwestie są wyłączone w części kryterium „z wyjątkiem sytuacji, gdy specyfikacja dopuszcza takie cechy”.

Poniższą treść pozostawiono do celów historycznych, aby pokazać pierwotny zamiar.


Kryterium sukcesu 4.1.1 Poprawny kod (poziom A): W treści wprowadzonej przy użyciu języka znaczników, elementy posiadają kompletne znaczniki początkowe i końcowe, elementy są zagnieżdżane według swoich specyfikacji, nie posiadają zduplikowanych atrybutów, a wszystkie ID są unikalne, z wyjątkiem przypadków, kiedy specyfikacja zezwala na wyżej wymienione cechy.

Uwaga

Znaczniki początkowe i końcowe, w których brakuje znaku krytycznego, takiego jak zamykający nawias ostry lub cudzysłów o niedopasowanej wartości atrybutu, są niekompletne.

Celem tego kryterium sukcesu jest zapewnienie, że oprogramowanie użytkownika, w tym technologie wspomagające, będzie w stanie dokładnie interpretować i analizować treść. Jeśli treści nie można przeanalizować w strukturę danych, różne programy użytkownika mogą prezentować ją inaczej lub całkowicie nie być w stanie jej przeanalizować. Niektóre programy użytkownika używają „technik naprawy”, aby renderować źle zakodowaną treść.

Ponieważ techniki naprawy różnią się w zależności od oprogramowania użytkownika, autorzy nie mogą zakładać, że treść zostanie dokładnie przeanalizowana w strukturę danych lub że zostanie poprawnie wyrenderowana przez wyspecjalizowane programy użytkownika, w tym technologie wspomagające, chyba że treść zostanie utworzona zgodnie z zasadami określonymi w formalnej gramatyce dla tej technologii. W językach znaczników błędy w składni elementów i atrybutów oraz niepodanie prawidłowo zagnieżdżonych znaczników początkowych/końcowych prowadzą do błędów, które uniemożliwiają aplikacjom użytkownika niezawodne analizowanie treści. Dlatego kryterium sukcesu wymaga, aby treść mogła być analizowana wyłącznie przy użyciu reguł gramatyki formalnej.

Uwaga

Pojęcie „dobrze uformowanego” jest bliskie temu, co jest tutaj wymagane. Jednakże dokładne wymagania dotyczące analizy różnią się w zależności od języka znaczników, a większość języków innych niż XML nie definiuje wyraźnie wymagań dotyczących prawidłowej formy. Dlatego też konieczne było bardziej precyzyjne określenie kryterium sukcesu, aby można je było zastosować ogólnie do języków znaczników. Ponieważ termin „dobrze uformowany” jest zdefiniowany tylko w formacie XML i (ponieważ znaczniki końcowe są czasami opcjonalne), prawidłowy kod HTML nie wymaga dobrze dobrze uformowanego kodu, termin ten nie jest używany w tym kryterium sukcesu.

Z wyjątkiem jednego kryterium sukcesu ( 1.4.4: Zmień rozmiar tekstu, które wyraźnie stwierdza, że ​​efekt określony przez kryterium sukcesu musi zostać osiągnięty bez polegania na technologii wspomagającej) autorzy mogą spełnić kryteria sukcesu za pomocą treści zakładających użycie technologii wspomagającej (lub funkcji dostępu w programach klienckich) przez użytkownika, gdzie takie technologie wspomagające (lub funkcje dostępu w programach użytkownika) istnieją i są dostępne dla użytkownika.

Korzyści

  • Zapewnienie, że strony internetowe mają kompletne znaczniki początkowe i końcowe oraz są zagnieżdżone zgodnie ze specyfikacją, pomaga zapewnić dokładne i bezawaryjne działanie technologii wspomagających.

Techniki

Każdy numerowany element w tej sekcji reprezentuje technikę lub kombinację technik, które Grupa Robocza WCAG uważa za wystarczające do spełnienia tego kryterium sukcesu. Nie jest jednak konieczne stosowanie tych konkretnych technik. Aby uzyskać informacje na temat stosowania innych technik, zobacz Objaśnienia technik dla kryteriów sukcesu WCAG, szczególnie w podrozdziale „Inne techniki”.

Wystarczające techniki

Błędy

Poniżej przedstawiono typowe błędy, które Grupa Robocza WCAG uważa za niepowodzenia w spełnieniu tego kryterium sukcesu.

Zasady testowania

Poniżej znajdują się Zasady testowania dotyczące niektórych aspektów tego kryterium sukcesu. Nie jest konieczne korzystanie z tych konkretnych zasad testowania w celu sprawdzenia zgodności z WCAG, są one jednak zdefiniowanymi i zatwierdzonymi metodami testowymi. Aby uzyskać informacje na temat korzystania z Zasad testowania, zobacz Objaśnienie zasad testowania dla kryteriów sukcesu WCAG.

Powrót do góry