Przejdź do treści

Objaśnienie KS 4.1.2:Nazwa, rola, wartość (poziom A)

W skrócie

Cel
Osoby korzystające z technologii wspomagających rozumieją wszystkie komponenty
Zadanie twórcy
Nadaj komponentom prawidłowe nazwy, role, stany i wartości.

Intencja

Celem tego kryterium sukcesu jest zapewnienie, że technologie wspomagające (AT) mogą gromadzić informacje, aktywować (lub ustawiać) i aktualizować stan elementów sterujących interfejsu użytkownika w treści.

Gdy używane są standardowe elementy sterujące z dostępnych technologii, proces ten jest prosty. Jeśli elementy interfejsu użytkownika są używane zgodnie ze specyfikacją, warunki tego przepisu zostaną spełnione. (Zobacz przykłady kryterium sukcesu 4.1.2 poniżej)

Jeśli jednak tworzone są niestandardowe elementy sterujące lub elementy interfejsu są zaprogramowane (w kodzie lub skrypcie) tak, aby miały inną rolę lub funkcję niż zwykle, należy podjąć dodatkowe środki w celu zapewnienia, że elementy sterujące dostarczają istotnych informacji technologiom wspomagającym i umożliwiają sterowanie nimi przez technologie wspomagające.

Szczególnie ważnym stanem kontrolki interfejsu użytkownika jest to, czy ma ona fokus. Stan fokusu kontrolki można określić programowo, a powiadomienia o zmianie fokusu są wysyłane do programów użytkownika i technologii wspomagających. Innymi przykładami stanu kontrolki interfejsu użytkownika jest to, czy pole wyboru lub przycisk radiowy został zaznaczony, lub czy zwijany węzeł drzewa lub listy jest rozwinięty lub zwinięty.

Uwaga

Kryterium sukcesu 4.1.2 wymaga programowo definiowalnej nazwy dla wszystkich komponentów interfejsu użytkownika. Nazwy mogą być widoczne lub niewidoczne. Czasami nazwa musi być widoczna, w takim przypadku jest identyfikowana jako etykieta. Więcej informacji można znaleźć w definicji nazwy i etykiety w słowniczku.

Korzyści

  • Zapewnienie informacji o roli, stanie i wartości dla wszystkich komponentów interfejsu użytkownika umożliwia zgodność z technologiami wspomagającymi, takimi jak czytniki ekranu, lupy ekranowe i oprogramowanie do rozpoznawania mowy, używane przez osoby z niepełnosprawnościami.

Powiązane zasoby

Zasoby służą wyłącznie celom informacyjnym i nie sugerują żadnego poparcia.

Techniki

Każdy numerowany element w tej sekcji reprezentuje technikę lub kombinację technik, które Grupa Robocza WCAG uważa za wystarczające do spełnienia tego kryterium sukcesu. Nie jest jednak konieczne stosowanie tych konkretnych technik. Aby uzyskać informacje na temat stosowania innych technik, zobacz Objaśnienie technik dla kryteriów sukcesu WCAG, szczególnie w sekcji „Inne techniki”.

Techniki wystarczające

Wybierz poniżej sytuację, która pasuje do Twojej treści. Każda sytuacja obejmuje techniki lub kombinacje technik, które są znane i udokumentowane jako wystarczające w danej sytuacji.

Sytuacja A: W przypadku korzystania ze standardowego komponentu interfejsu użytkownika w języku znaczników (np. HTML):

Sytuacja B: W przypadku korzystania ze skryptu lub kodu w celu ponownego zastosowania standardowego komponentu interfejsu użytkownika w języku znaczników:

Sytuacja C: W przypadku stosowania standardowego komponentu interfejsu użytkownika w technologii programowania:

Sytuacja D: W przypadku tworzenia własnego komponentu interfejsu użytkownika w języku programowa:

Błędy

Poniżej wymieniono typowe błędy, które grupa robocza WCAG uważa za niespełnienie tego kryterium sukcesu.

Kluczowe pojęcia

sztuka tekstowa

albo ASCII art - proste rysunki tworzone za pomocą znaków lub glifów układanych na obszarze o stałej szerokości kolumn oraz o stałej wysokości znaków (zazwyczaj z 95 możliwych do wydrukowania znaków zdefiniowanych przez ASCII)

technologia wspomagająca

sprzęt i oprogramowanie, które działa jako program użytkownika lub współdziała z popularnymi programami użytkownika, aby zapewnić osobom z niepełnosprawnościami niezbędne funkcjonalności, wykraczające poza te oferowane przez popularne programy użytkownika

Uwaga

Funkcjonalności zapewniane przez technologie wspomagające obejmują alternatywny sposób prezentacji treści (np. mowa syntetyczna lub powiększenie obrazu), alternatywne sposoby wprowadzania danych (np. za pomocą głosu), dodatkowe mechanizmy nawigacji i orientacji oraz transformacji treści (np. w celu uczynienia tabel bardziej dostępnymi).

Uwaga

Technologie wspomagające często przekazują informacje i dane do standardowych aplikacji za pośrednictwem specjalnych API.

Uwaga

Rozróżnienie pomiędzy popularnymi programami użytkownika a technologiami wspomagającymi nie jest oczywiste. Wiele popularnych programów użytkownika posiada różne rozwiązania wspomagające osoby z niepełnosprawnościami. Główna różnica pomiędzy nimi polega na tym, że popularne programy użytkownika są ukierunkowane na szerokie i zróżnicowane grupy odbiorców, zarówno z niepełnosprawnościami, jak i bez niepełnosprawności. Natomiast technologie wspomagające skierowane są do wąskiej grupy odbiorców z określonymi rodzajami niepełnosprawności. Wsparcie świadczone za pomocą technologii wspomagających jest zatem bardziej wyspecjalizowane i nakierowane na odbiorcę z konkretnymi potrzebami. Popularne programy użytkownika mogą dostarczać technologiom wspomagającym niezbędne funkcjonalności, takie jak pobieranie treści internetowych z obiektów programowych lub odwzorowanie kodu do postaci przyjaźniejszej dla tych technologii.

treść

informacje i wrażenia sensoryczne, które mają być przekazywane użytkownikowi za pomocą oprogramowania użytkownika, w tym kod lub znaczniki, które definiują strukturę, prezentację i interakcje

język naturalny

język mówiony, pisany lub migowy (za pomocą znaków zarówno wizualnych, jak dotykowych) służący do komunikowania się między ludźmi.

Uwaga

Zobacz także język migowy.

etykieta

tekst lub inny komponent z alternatywą tekstową, który jest prezentowany użytkownikowi w celu identyfikacji komponentu w treści internetowej

Uwaga

Etykieta jest widoczna dla wszystkich użytkowników, podczas gdy nazwa może być ukryta i przekazywana tylko technologiom wspomagającym. W wielu przypadkach (choć nie we wszystkich) etykieta i nazwa są takie same.

Uwaga

Pojęcie etykiety nie ogranicza się tylko do elementu „label” w HTML.

nazwa

tekst, po którym oprogramowanie może zidentyfikować komponent w treści internetowej

Uwaga

Nazwa może być ukryta i przekazywana tylko poprzez technologie wspomagające, w odróżnieniu od etykiet, które są prezentowane wszystkim użytkownikom. W wielu (ale nie wszystkich) przypadkach etykieta i nazwa są takie same.

Uwaga

To nie jest to samo, co atrybut „name” w HTML.

treść nietekstowa

każda treść, która nie jest sekwencją znaków, którą można określić programowo lub w przypadku których sekwencja nie wyraża czegoś w jakimkolwiek języku naturalnym

Uwaga

Obejmuje to sztukę tekstową (ASCII art, będącą układanką złożoną ze znaków), emotikony, slang na forach (korzystający z zastępowania znaków) i obrazy przedstawiające tekst.

przedstawienie

renderowanie treści w sposób, który jest postrzegalny dla użytkownika

określony programowo

takie przedstawienie danych przez oprogramowanie dostawcy, które umożliwia różnym programom użytkownika, w tym technologiom wspomagającym, wyodrębnienie i przedstawienie tych informacji użytkownikom, w sposób, jakiego potrzebują

programowo ustawione

ustawione przez oprogramowanie wykorzystującego metody obsługiwane przez oprogramowanie użytkownika, w tym przez technologie wspomagające

rola

tekst lub liczba, poprzez którą oprogramowanie może określić funkcję komponentu w treści internetowej

język migowy

język wykorzystujący kombinacje ruchów rąk i ramion, mimiki twarzy i pozycji ciała, w celu przekazania informacji.

struktura
  1. Sposób, w jaki poszczególne części strony internetowej są ułożone i połączone ze sobą; oraz
  2. Sposób ułożenia zbioru stron internetowych
tekst

sekwencja znaków, którą można określić programowo, gdzie sekwencja wyraża coś w języku naturalnym

tekst alternatywny

Tekst, który jest programowo powiązany z treścią nietekstową lub odnoszący się do tekstu programowo powiązanego z treścią nietekstową. Tekst powiązany programowo to tekst, którego położenie może być programowo określone w stosunku do treści nietekstowej.

Uwaga

Więcej informacji można znaleźć w sekcji Objaśnienie alternatyw tekstowych.

agent użytkownika

dowolne oprogramowanie, które pobiera i prezentuje użytkownikom treści internetowe

komponent interfejsu użytkownika

część treści internetowej postrzegana przez użytkownika jako pojedyncza kontrolka dla określonej funkcji

Uwaga

Wiele komponentów interfejsu użytkownika może być implementowanych w postaci pojedynczego elementu. „Komponenty” nie są tu związane z konkretną techniką programistyczną, a raczej z tym, co użytkownik odbiera jako pojedynczą kontrolkę.

Uwaga

Do komponentów interfejsu użytkownika należą elementy formularzy i linków, jak również komponenty generowane przez skrypty.

Uwaga

To, co rozumie się tutaj pod pojęciem „komponent” lub „składnik interfejsu użytkownika”, jest czasami nazywane także „elementem interfejsu użytkownika”

strona internetowa

nieosadzony zasób uzyskany z pojedynczego identyfikatora URI za pomocą protokołu HTTP wraz z wszelkimi innymi zasobami użytymi do renderowania strony w programie użytkownika wraz z wszelkimi innymi zasobami użytymi do renderowania strony lub takimi, które potencjalnie mogą być użyte do renderowania w programie użytkownika

Uwaga

Mimo że każdy z „pozostałych zasobów” mógłby być renderowany razem z podstawowym zasobem, to niekoniecznie muszą być renderowane równocześnie.

Uwaga

W celu zgodności z niniejszymi wytycznymi, zasób nie może być „osadzony” w innym zasobie wchodzącym w zakres oceny zgodności, aby można go było uznać za stronę internetową.

Zasady testowania

Poniżej znajdują się zasady testowe dla niektórych aspektów tego kryterium sukcesu. Nie jest konieczne korzystanie z tych konkretnych zasad testowych w celu sprawdzenia zgodności z WCAG, ale są one zdefiniowanymi i zatwierdzonymi metodami testowymi. Aby uzyskać informacje na temat korzystania z reguł testowych, zobacz Objaśnienie testowych dla kryteriów sukcesu WCAG.

Powrót do góry