Przejdź do treści

Objaśnienie KS 2.4.8:Lokalizacja (poziom AAA)

W skrócie

Cel
Użytkownicy wiedzą, gdzie znajdują się w zestawie stron
Zadanie autora
Użyj ścieżki powrotu, mapy witryny lub innych wskaźników, aby zapewnić kontekst.

Intencja

intencją tego kryterium sukcesu jest zapewnienie użytkownikowi sposobu na zorientowanie się w zestawie stron internetowych, witrynie internetowej lub aplikacji internetowej i znalezienie powiązanych informacji.

Korzyści

  • To kryterium sukcesu jest pomocne, które mają trudności w utrzymaniu uwagi, które mogą być zakłopotane, wykonując długą serię kroków nawigacyjnych na stronie internetowej. Jest to również pomocne, gdy użytkownik podąża za łączem bezpośrednio do strony znajdującej się głęboko w zestawie stron internetowych i musi poruszać się po witrynie, aby zrozumieć treść tej strony lub znaleźć więcej powiązanych informacji.

Przykłady

Łącza pomagające użytkownikowi określić swoją lokalizację w witrynie
Grupa badawcza jest częścią wydziału edukacyjnego na uniwersytecie. Strona główna zawiera łącza do strony głównej wydziału i strony głównej uniwersytetu.
Ścieżka powrotu
Portal internetowy organizuje tematy w kategorie. Gdy użytkownik porusza się po kategoriach i podkategoriach, ścieżka powrotu pokazuje aktualną lokalizację w hierarchii kategorii. Każda strona zawiera również łącze do strony głównej portalu.

Powiązane zasoby

Zasoby służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie należy traktować ich jako zaleceń.

Techniki

Każdy numerowany element w tej sekcji przedstawia technikę lub kombinację technik, które Grupa Robocza WCAG uznaje za wystarczające do spełnienia tego kryterium sukcesu. Nie jest jednak konieczne stosowanie tych konkretnych technik. Aby uzyskać informacje na temat stosowania innych technik, zobacz Objaśnienie technik dla kryteriów sukcesu WCAG, szczególnie w podrozdziale „Inne techniki”.

Wystarczające techniki

Techniki pomocnicze

Chociaż nie jest to wymagane do zapewnienia zgodności, należy rozważyć następujące dodatkowe techniki, aby uczynić treść bardziej dostępną. Nie wszystkie techniki można zastosować i nie wszystkie będą skuteczne w każdej sytuacji.

Kluczowe pojęcia

technologia wspomagająca

sprzęt i/lub oprogramowanie działające jako oprogramowanie użytkownikalub współdziała z popularnymi programami użytkownika, aby zapewnić osobom z niepełnosprawnościami niezbędne funkcjonalności, wykraczające poza te oferowane przez popularne programy użytkownika

Uwaga

Funkcjonalności zapewniane przez technologie wspomagające obejmują alternatywny sposób prezentacji treści (np. mowa syntetyczna lub powiększenie obrazu), alternatywne sposoby wprowadzania danych (np. za pomocą głosu), dodatkowe mechanizmy nawigacji i orientacji oraz transformacji treści (np. w celu uczynienia tabel bardziej dostępnymi).

Uwaga

Technologie wspomagające często przekazują informacje i dane do standardowych aplikacji za pośrednictwem specjalnych API.

Uwaga

Rozróżnienie pomiędzy popularnymi programami użytkownika a technologiami wspomagającymi nie jest oczywiste. Wiele popularnych programów użytkownika udostępnia pewne funkcje pomagające osobom niepełnosprawnym. Podstawowa różnica pomiędzy nimi polega na tym, że popularne programy użytkownika są ukierunkowane na szerokie i zróżnicowane grupy odbiorców, zarówno z niepełnosprawnościami, jak i bez niepełnosprawności. Natomiast technologie wspomagające skierowane są do wąskiej grupy odbiorców z określonymi rodzajami niepełnosprawności. Pomoc zapewniana przez technologię wspomagającą jest bardziej wyspecjalizowana i dostosowana do potrzeb na odbiorcy z konkretnymi potrzebami. Popularne programy użytkownika mogą dostarczać technologiom wspomagającym niezbędne funkcjonalności, takie jak pobieranie treści internetowych z obiektów programowych lub odwzorowanie kodu do postaci przyjaźniejszej dla tych technologii.

zestaw stron internetowych

zbiór stron internetowych, które mają wspólny cel i które są tworzone przez tego samego autora, grupę lub organizację.

Uwaga

Różne wersje językowe będą traktowane jako różne zestawy stron internetowych.

program użytkownika

oprogramowanie umożliwiające pobieranie i przeglądanie treści internetowych

strona internetowa

nieosadzony zasób uzyskany z pojedynczego identyfikatora URI za pomocą protokołu HTTP wraz z wszelkimi innymi zasobami użytymi do renderowania strony w programie użytkownika lub takimi, które potencjalnie mogą być użyte do renderowania

Uwaga

Mimo że każdy z „pozostałych zasobów” mógłby być renderowany razem z podstawowym zasobem, to niekoniecznie muszą być renderowane równocześnie.

Uwaga

W celu zgodności z niniejszymi wytycznymi, zasób nie może być „osadzony” w innym zasobie wchodzącym w zakres oceny zgodności, aby można go było uznać za stronę internetową.

Powrót do góry