Przejdź do treści

Objaśnienie kryterium 2.4.4: Cel łącza (w kontekście) (poziom A)

W skrócie

Cel
Użytkownicy rozumieją, co zrobi każde łącze
Zadanie autora
Podaj opisowe nazwy lub kontekst dla wszystkich łączy

Intencja

Celem tego kryterium sukcesu jest pomoc użytkownikom w zrozumieniu celu każdego łącza, aby mogli zdecydować, czy chcą skorzystać z łącza. Jeśli to możliwe, podaj tekst łącza, który identyfikuje cel łącza bez konieczności dodatkowego kontekstu. Technologia wspomagająca ma możliwość dostarczenia użytkownikom listy łączy znajdujących się na stronie internetowej. Tekst łącza, który jest tak znaczący, jak to tylko możliwe, pomoże użytkownikom, którzy chcą wybrać z tej listy łączy. Znaczący tekst łącza pomaga również tym, którzy chcą przechodzić od łącza do łącza. Znaczące łącza pomagają użytkownikom wybrać łącza, które chcą śledzić, bez konieczności skomplikowanych strategii zrozumienia strony.

Tekst łącza lub powiązany z nim ma na celu opisanie celu łącza. W przypadkach, gdy łącze przenosi się do dokumentu lub aplikacji internetowej, nazwa dokumentu lub aplikacji internetowej będzie wystarczająca do opisania celu łącza (czyli przeniesienia Cię do dokumentu lub aplikacji internetowej). Należy pamiętać, że nie jest wymagane używanie nazwy dokumentu lub aplikacji internetowej; inne rzeczy mogą również opisywać cel łącza.

Kryterium sukcesu 2.4.2 dotyczy tytułów stron. Tutaj również nazwa dokumentu lub aplikacji internetowej prezentowanej na stronie byłaby wystarczająca do opisania celu strony. Dobra praktyka polega na tym, że łącze i tytułu są takie same lub są bardzo podobne, jest dobrą praktyką, co zapewnia ciągłość między łączem „klikniętym” a stroną internetową, na którą trafia użytkownik.

W niektórych sytuacjach autorzy mogą chcieć podać część opisu łącza w logicznie powiązanym tekście, który zapewnia kontekst łącza. W takim przypadku użytkownik powinien być w stanie zidentyfikować cel łącza bez przesuwania fokusu z łącza. Innymi słowy, mogą dotrzeć do łącza i dowiedzieć się o nim więcej bez utraty miejsca. Można to osiągnąć, umieszczając opis łącza w tym samym zdaniu, akapicie, elemencie listy lub komórce tabeli co łącze lub w komórce nagłówka tabeli dla łącza w tabeli danych, ponieważ są one bezpośrednio powiązane z samym łączem. Alternatywnie, autorzy mogą zdecydować się na użycie techniki ARIA, aby skojarzyć dodatkowy tekst na stronie z łączem.

Ten kontekst będzie najbardziej użyteczny, jeśli poprzedzi łącze. (Na przykład, jeśli musisz użyć niejednoznacznego tekstu łącza, lepiej umieścić go na końcu zdania opisującego jego przeznaczenie, zamiast umieszczać dwuznaczną frazę na początku zdania). Jeśli opis znajduje się pod łączem, może to powodować zamieszanie i trudności dla użytkowników czytników ekranu, którzy czytają stronę w kolejności (od góry do dołu).

Najlepszą praktyką jest, aby łącza z tym samym miejscem docelowym miały spójny tekst (i jest to wymóg kryterium sukcesu 3.2.4 dla stron w zestawie). Najlepszą praktyką jest również, aby łącza o różnych celach i miejscach docelowych miały inny tekst łączy.

Najlepszą praktyką w odniesieniu do łączy do zgodnych wersji alternatywnych jest zapewnienie, że tekst łącza do zgodnej wersji alternatywnej wskazuje w tekście łącza, że strona, do której prowadzi, reprezentuje bardziej dostępną wersję. Informacje te mogą być również podane w tekście - celem jest upewnienie się, że użytkownik końcowy wie, jaki jest cel łącza.

Kryterium sukcesu obejmuje wyjątek dla łączy, dla których celu łącza nie można określić na podstawie informacji na stronie internetowej. W tej sytuacji osoba z niepełnosprawnością nie jest w gorszej sytuacji; nie ma dodatkowego kontekstu, aby zrozumieć cel łącza. Jednak niezależnie od tego, jaka ilość kontekstu jest dostępna na stronie internetowej, która może być użyta do interpretacji celu łącza, musi być udostępniona w tekście łącza lub programowo powiązana z łączem, aby spełnić kryterium sukcesu.

Uwaga

Mogą wystąpić sytuacje, w których cel łącza ma być nieznany lub zasłonięty. Na przykład gra może zawierać linki identyfikowane tylko jako drzwi #1, drzwi #2 i drzwi #3. Ten tekst linku byłby wystarczający, ponieważ celem łączy jest stworzenie napięcia dla wszystkich użytkowników.

Patrz także 2.4.9: Cel łącza (z samego łącza).

Korzyści

  • To kryterium sukcesu pomaga osobom z zaburzeniami ruchu, pozwalając im pominąć łącza, którymi nie są zainteresowani, unikając naciśnięć klawiszy potrzebnych do odwiedzenia treści, do których się odwołuje, a następnie wracając do bieżącej treści.
  • Osoby z ograniczeniami poznawczymi będą zdezorientowane wieloma sposobami nawigacji do i z treści, którymi nie są zainteresowani.
  • Osoby z niepełnosprawnością wzroku będą mogły określić cel łącza, badając kontekst łącza.

Przykłady

Łącze zawiera tekst zawierający opis informacji w tym identyfikatorze URI
Strona zawiera zdanie „W średniowiecznym okresie historii było dużo rozlewu krwi.” Gdzie „Średniowieczny okres historii” jest łączem.
Łącze poprzedzone jest opisem tekstowym informacji w tym identyfikatorze URI
Strona zawiera zdanie „Dowiedz się więcej o Komisji Rządu Irlandii ds. Głosowania Elektronicznego w Idź głosuj!” gdzie „Idź głosuj!” jest łączem.
Zarówno ikona, jak i tekst są zawarte w tym samym łączu
Ikona maszyny do głosowania i tekst „Komisja ds. Głosowania Elektronicznego Rządu Irlandii” są połączone w jedno łącze. Tekst alternatywny dla ikony ma pustą wartość, ponieważ cel łącza jest już opisany przez tekst łącza obok ikony.
Lista tytułów książek
Lista książek dostępna jest w trzech formatach: HTML, PDF i mp3 (nagranie osoby czytającej książkę). Aby uniknąć trzykrotnego słuchania tytułu każdej książki (raz dla każdego formatu), pierwsze łącze do każdej książki to tytuł książki, drugie łącze mówi „PDF”, a trzecie mówi: „mp3”.
Podsumowania artykułów informacyjnych
Strona internetowa zawiera zbiór artykułów informacyjnych. Strona główna zawiera kilka pierwszych zdań każdego artykułu, a następnie łącze „Czytaj więcej”. Polecenie czytnika ekranu do odczytu bieżącego akapitu zapewnia kontekst interpretujący cel łącza.

Powiązane zasoby

Zasoby służą wyłącznie celom informacyjnym i nie sugerują żadnego poparcia.

Techniki

Każdy numerowany element w tej sekcji przedstawia technikę lub kombinację technik, które Grupa Robocza WCAG uznaje za wystarczające do spełnienia tego kryterium sukcesu. Nie jest jednak konieczne stosowanie tych konkretnych technik. Aby uzyskać informacje na temat stosowania innych technik, zobacz Objaśnienie technik dla kryteriów sukcesu WCAG, szczególnie w podrozdziale „Inne techniki”.

Wystarczające techniki

Techniki pomocnicze

Chociaż nie jest to wymagane do zapewnienia zgodności, należy rozważyć następujące dodatkowe techniki, aby uczynić treść bardziej dostępną. Nie wszystkie techniki można zastosować i nie będą skuteczne w każdej sytuacji.

Błędy

Poniżej przedstawiono typowe błędy, które Grupa Robocza WCAG uważa za naruszenia tego kryterium sukcesu.

Kluczowe pojęcia

obsługiwana dostępność

obsługiwana przez technologie wspomagające oraz przez przeglądarki i inne programy użytkownika

Żeby zakwalifikować użycie technologii tworzenia treści internetowych jako obsługiwane przez dostępność, muszą być spełnione oba poniższe warunki:

  1. Sposób korzystania z technologii treści internetowych musi współpracować z technologią wspomagającą użytkowników. Oznacza to, że sposób wykorzystywania tej technologii został przetestowany pod kątem współdziałania z technologiami wspomagającymi i umożliwia odczytywanie treści języku (-ach) ludzkim ,

    ORAZ

  2. Muszą istnieć łatwo osiągalne przez użytkowników programy użytkownika obsługujące tę technologię Oznacza to, że co najmniej jedno z czterech poniższych stwierdzeń jest prawdziwe:

    1. Taka technologia z założenia jest powszechnie obsługiwana przez programy użytkownika, które również obsługują dostępność (tak jak HTML i CSS);

      LUB

    2. Technologia jest obsługiwana za pomocą szeroko rozpowszechnionej wtyczki, która również obsługuje dostępność;

      LUB

    3. Treść strony jest dostępna dla zamkniętych środowisk, takich jak środowisko uniwersyteckie lub sieć korporacyjna, gdzie wymagany przez tę technologię program użytkownika i użyty do treści internetowych także obsługuje dostępność;

      LUB

    4. Programy użytkownika obsługujące technologię, obsługują dostępność i można je z łatwością pobrać lub zakupić w następujący sposób:

      • osób z niepełnosprawnością nie kosztuje to więcej niż osoby pełnosprawne oraz
      • są równie łatwe do znalezienia i nabycia przez osoby z niepełnosprawnością, jak i osoby bez niepełnosprawności.

Uwaga

Grupa Robocza WCAG i W3C nie precyzują ani sposobu, ani poziomu obsługi technologii treści internetowych przez technologie wspomagające, aby móc uznać dane technologie internetowe za obsługujące dostępność. (Czytaj więcej: Level of Assistive Technology Support Needed for "Accessibility Support" (Poziom wsparcia technologii wspomagających potrzebny do „obsługi dostępności”).).

Uwaga

Technologie internetowe mogą być wykorzystywane, nawet jeśli nie obsługują dostępności, dopóki nie są uwzględniane w ocenie dostępności, a strona jako całość będzie zgodna z wymogami, w tym z Wymogiem zgodności 4. Użycie technologii obsługujących dostępność oraz Wymogiem zgodności 5. Brak zakłóceń.

Uwaga

Jeśli technologia internetowa używana jest w sposób obsługujący dostępność, nie oznacza to, że cała technologia lub wszystkie zastosowania tej technologii obsługują dostępność. Większość technologii, w tym HTML, nie obsługuje dostępności w co najmniej jednym ze swoich komponentów lub sposobie użycia. Strony są zgodne z WCAG tylko wówczas, kiedy użycie technologii obsługującej dostępność, może być uwzględniane jako podstawa oceny zgodności z WCAG.

Uwaga

Przywołując technologie tworzenia treści internetowych, które mają wiele wersji, należy określić, która wersje obsługują dostępność.

Uwaga

Jednym ze sposobów dotarcia przez twórców treści internetowych do zastosowań technologii, które obsługują dostępność, jest zapoznanie się z zestawieniami zastosowań udokumentowanych jako obsługujące dostępność. (Zobacz Understanding Accessibility-Supported Web Technology Uses - Zrozumieć zastosowania technologii internetowych obsługujących dostępność). Autorzy, firmy, sprzedawcy technologii i inni mogą dokumentować sposoby korzystania z technologii treści internetowych obsługujące dostępność. Jednak dokumentacja wszystkich sposobów i metod zastosowania tych technologii w dokumentacji musiałyby odpowiadać powyższej definicji technologii treści WWW obsługujących dostępność.

niejednoznaczny dla użytkowników

cel nie może być określony na podstawie treści łącza lub treści strony wyświetlanej równocześnie z łączem (tzn. że użytkownicy bez niepełnosprawności wiedzą, co kryje się pod danym łączem dopiero po kliknięciu na nie)

technologia wspomagająca

sprzęt i/lub oprogramowanie działające jako oprogramowanie użytkownikalub współdziała z popularnymi programami użytkownika, aby zapewnić osobom z niepełnosprawnościami niezbędne funkcjonalności, wykraczające poza te oferowane przez popularne programy użytkownika

Uwaga

Funkcjonalności zapewniane przez technologie wspomagające obejmują alternatywny sposób prezentacji treści (np. mowa syntetyczna lub powiększenie obrazu), alternatywne sposoby wprowadzania danych (np. za pomocą głosu), dodatkowe mechanizmy nawigacji i orientacji oraz transformacji treści (np. w celu uczynienia tabel bardziej dostępnymi).

Uwaga

Technologie wspomagające często przekazują informacje i dane do standardowych aplikacji za pośrednictwem specjalnych API.

Uwaga

Rozróżnienie pomiędzy popularnymi programami użytkownika a technologiami wspomagającymi nie jest oczywiste. Wiele popularnych programów użytkownika posiada różne rozwiązania wspomagające osoby z niepełnosprawnościami. Podstawowa różnica pomiędzy nimi polega na tym, że popularne programy użytkownika są ukierunkowane na szerokie i zróżnicowane grupy odbiorców, zarówno z niepełnosprawnościami, jak i bez niepełnosprawności. Natomiast technologie wspomagające skierowane są do wąskiej grupy odbiorców z określonymi rodzajami niepełnosprawności. Pomoc zapewniana przez technologię wspomagającą jest bardziej wyspecjalizowana i dostosowana do potrzeb na odbiorcy z konkretnymi potrzebami. Popularne programy użytkownika mogą dostarczać technologiom wspomagającym niezbędne funkcjonalności, takie jak pobieranie treści internetowych z obiektów programowych lub odwzorowanie kodu do postaci przyjaźniejszej dla tych technologii.

zgodność

spełnienie wszystkich wymagań danej normy, wytycznych lub specyfikacji

wersja alternatywna zapewniająca zgodność

to taka wersja, która

  1. jest zgodna z określonym poziomem oraz
  2. zapewnia te same informacje i funkcjonalności w tym samym języku ludzkim, oraz
  3. jest tak samo aktualna jak wersja niezgodna, oraz
  4. dla której przynajmniej jeden z poniższych warunków jest spełniony:

    1. wersja zgodna jest osiągalna z wersji niezgodnej za pomocą mechanizmu obsługującego dostępność; lub
    2. niezgodna wersja jest osiągalna jedynie z wersji zgodnej, lub
    3. wersja niezgodna może być osiągalna tylko z wersji zgodnej, o ile zawiera mechanizm osiągnięcia wersji zgodnej.

Uwaga

W tej definicji „może być osiągalna tylko” oznacza, że zapewniony jest jakiś mechanizm, jak na przykład warunkowe przekierowanie, który uchroni użytkownika przed „osiągnięciem” (załadowaniem) niezgodnej wersji, dopóki nie przejdzie z wersji zgodnej.

Uwaga

Alternatywna wersja nie musi być identyczna, co do ilości stron z podstawową (np. może się składać z kilku podstron).

Uwaga

Jeżeli dostępne są różne wersje językowe serwisu, to dla każdej powinny być zapewnione zgodne wersje.

Uwaga

Alternatywne wersje mogą być zapewniane dla różnych technologii lub grup odbiorców. Każda wersja powinna być zgodna w jak najwyższym stopniu. Jedna wersja powinna być w pełni zgodna, aby spełnić Wymóg zgodności 1.

Uwaga

Zgodna wersja alternatywna nie musi znajdować się w zakresie zgodności, ani nawet w tym samym serwisie internetowym, jeżeli jest równie łatwo dostępna, jak jej wersja niezgodna.

Uwaga

Alternatywnych wersji nie należy mylić z dodatkowymi treściami, które mają wspierać i rozszerzać wersję podstawową.

Uwaga

Ustawienie w preferencjach użytkownika, które pozwala na uzyskanie zgodnej wersji jest akceptowalnym mechanizmem dla osiągnięcia innej wersji, o ile mechanizm ustawień obsługuje dostępność.

Zobacz Understanding Conforming Alternate Versions (Objaśnienie pojęcia zgodne wersje alternatywne).

treść (treść internetowa)

informacje i wrażenia sensoryczne, które mają być przekazywane użytkownikowi za pośrednictwem programu użytkownika, w tym kod lub znaczniki określające strukturę treści, prezentację i interakcje

funkcjonalność

procesy i efekty osiągalne w wyniku działań użytkownika

język ludzki

język mówiony, pisany lub migowany (za pomocą środków wizualnych lub dotykowych) służący do komunikowania się z ludźmi

Uwaga

Zobacz także język migowy.

oczekiwany skutek aktywacji łącza

mechanizm

procedura lub technika prowadząca do osiągnięcia rezultatu

Uwaga

Mechanizm może być wyraźnie podany w treści lub może być powołany na dostarczenie go przez platformę lub przez agentów użytkowników, w tym technologie wspomagające. Mechanizm może być dostarczany bezpośrednio w treści lub można polegać na jego zapewnieniu przez platformę, jak i programy użytkownika, w tym technologie wspomagające.

Uwaga

Mechanizm musi spełniać wszystkie kryteriów sukcesu wymagane dla danego poziomu.

prezentacja

renderowanie treści w sposób, który jest postrzegalny dla użytkownika

procedura

seria czynności użytkownika, gdzie każda czynność jest niezbędna do zakończenia działania

określony programowo

takie przedstawienie danych przez oprogramowanie dostawcy, które pozwala różnym programom użytkownika, w tym technologiom wspomagającym, odczytać i przedstawić daną informację, w sposób, jakiego potrzebuje użytkownik.

dodatkowe informacje, które można programowo określić na podstawie relacji między łączem oraz tekstem przyległym do łącza, i przedstawione użytkownikom na różne sposoby.

Uwaga

Ponieważ czytnik ekranu (ang. screen reader ) interpretuje interpunkcję, może też podać kontekst bieżącego zdania, kiedy fokus znajdzie się na łączu w tym zdaniu.

relacja

posiadające znaczenie powiązanie między różnymi fragmentami treści

polegać na

treść nie będzie zgodna, jeśli taka technologia zostanie wyłączona z oceny lub nie jest obsługiwana

język migowy

język stosujący kombinację gestów dłoni i ramion, mimiki twarzy i pozycji ciała, w celu przekazania informacji.

struktura
  1. sposób, w jaki poszczególne części strony internetowej są są ułożone i połączone ze sobą; oraz
  2. sposób ułożenia zbioru stron internetowych
treść uzupełniająca

dodatkowa treść ilustrująca lub wyjaśniająca treść podstawową

technologia

mechanizm kodowania danych, które mają być renderowane, odtwarzane lub wykonywane przez programy użytkownikaprogramy użytkownika

Uwaga

Użyte w tych wytycznych wyrażenia „technologia internetowa” oraz słowo „technologia” (używane samodzielnie) odnoszą się do „technologii treści internetowych”.

Uwaga

Technologie treści internetowych mogą obejmować języki znaczników, formaty danych lub języki programowania, który może być używany samodzielnie, których autorzy mogą używać samodzielnie lub w połączeniu z innymi technologiami, żeby stworzyć ostatecznie wersje dla użytkownika, począwszy od statycznych stron internetowych, przez zsynchronizowane prezentacje multimedialne aż po dynamiczne aplikacje internetowe.

program użytkownika

oprogramowanie umożliwiające pobieranie i przeglądanie treści internetowych

strona internetowa

nieosadzony zasób uzyskany z pojedynczego identyfikatora URI za pomocą protokołu HTTP wraz z wszelkimi innymi zasobami użytymi do renderowania strony w programie użytkownika lub takimi, które potencjalnie mogą być użyte do renderowania

Uwaga

Mimo że każdy z „pozostałych zasobów” mógłby być renderowany razem z podstawowym zasobem, to niekoniecznie muszą być renderowane równocześnie.

Uwaga

W celu zgodności z niniejszymi wytycznymi, zasób nie może być „osadzony” w innym zasobie wchodzącym w zakres oceny zgodności, aby można go było uznać za stronę internetową.

Zasady testowania

Poniżej znajdują się Zasady testowania dotyczące niektórych aspektów tego kryterium sukcesu. Nie jest konieczne korzystanie z tych konkretnych zasad testowania w celu sprawdzenia zgodności z WCAG, są one jednak zdefiniowanymi i zatwierdzonymi metodami testowymi. Aby uzyskać informacje na temat korzystania z Zasad testowania, zobacz Objaśnienie zasad testowania dla kryteriów sukcesu WCAG.

Powrót do góry