Przejdź do treści

Objaśnienie metadanych

W tej sekcji omówiono techniki metadanych, które można zastosować w celu spełnienia kryteriów sukcesu WCAG 2.2. Więcej informacji na temat metadanych można znaleźć w zasobach poniżej.

Na najbardziej podstawowym poziomie metadane są zasadniczo „danymi o danych” i służą zarówno do opisywania, jak i wyszukiwania zasobów.

Metadane to potężne narzędzie, które można wykorzystać do opisywania stron internetowych i dostępnych komponentów stron internetowych, a także do kojarzenia ze sobą alternatywnych wersji treści internetowych. Opisy te z kolei pozwalają użytkownikom zlokalizować konkretne informacje, których potrzebują lub preferują.

W połączeniu z WCAG, metadane mogą odgrywać szereg ról, w tym:

  1. Metadane mogą być używane do powiązania zgodnych alternatywnych wersji stron internetowych ze stronami internetowymi, które nie są zgodne, aby umożliwić użytkownikom znalezienie zgodnej alternatywnej wersji, gdy trafią na niezgodną stronę, której nie mogą użyć.

  2. Metadane mogą być wykorzystywane do lokalizowania, a także do opisywania alternatywnych stron, gdy istnieje wiele wersji strony, które zostały opracowane, zwłaszcza gdy alternatywne strony są zoptymalizowane dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Użytkownik może wykorzystać metadane zarówno do zlokalizowania alternatywnych wersji, jak i do określenia charakterystycznych cech wersji, dzięki czemu może znaleźć tę, która najlepiej spełnia jego potrzeby.

  3. Oprócz użycia dla całych stron (jak w #1 i #2 powyżej), metadane mogą być użyte do opisania alternatywnych wersji podkomponentów strony. Ponownie, metadane można wykorzystać do znalezienia alternatywnych wersji komponentu strony internetowej, a także do uzyskania opisów alternatywnych wersji (jeśli jest ich kilka) w celu określenia, która z nich najlepiej spełni potrzeby użytkownika.

Zasoby metadanych

Opisy metadanych często zapewniają wartości ze zdefiniowanych, uzgodnionych słowników, takich jak temat zasobu lub data jego publikacji, i są czytelne dla maszyn - oprogramowanie, które rozumie używany schemat metadanych, może wykonywać przydatne zadania, które nie są możliwe do wykonania w inny sposób. Zazwyczaj obiekt posiadający metadane może mieć jeden lub więcej takich opisów metadanych.

Do znanych specyfikacji (schematów) metadanych należą:

Istnieje kilka narzędzi do zapewniania opisów zasobów lub mogą one być zapewnione ręcznie. Im łatwiej metadane mogą być tworzone i gromadzone w punkcie tworzenia zasobu lub w punkcie publikacji, tym bardziej efektywny jest ten proces i tym bardziej prawdopodobne jest, że będzie on miał miejsce.

Niektóre z przykłady:

Do implementacji metadanych dostępności należą:

Powrót do góry