Przejdź do treści

Objaśnienie KS 2.4.1:Możliwość pomijania bloków (poziom A)

W skrócie

Cel
Użytkownicy mogą łatwiej nawigować za pomocą klawiatury
Zadanie autora
Zapewnij sposób pomijania powtarzających się treści

Intencja

Intencją tego kryterium sukcesu jest umożliwienie bezpośredniego dostępu do głównej treści strony internetowej osobom, które poruszają się po treści sekwencyjnie.

Strony internetowe i aplikacje często zawierają treść, która powtarza się na innych stronach lub ekranach. Przykładami powtarzających się bloków treści są między innymi łącza nawigacyjne, grafiki nagłówków strony i ramki reklamowe. Małe, powtarzające się sekcje, takie jak pojedyncze słowa, frazy lub pojedyncze łącza, w rozumieniu tego przepisu nie są uznawane za bloki treści.

Kontrastuje to ze zdolnością widzącego użytkownika do ignorowania powtarzającego się materiału poprzez skupienie się na środku ekranu (gdzie zwykle pojawia się główna treść) lub zdolnością użytkownika myszy do wybrania łącza jednym kliknięciem myszy, zamiast odwiedzania każdego łącza lub kontrolki formularza, które pojawią się przed żądanym elementem.

Nie jest intencją tego kryterium sukcesu wymaganie, aby autorzy dostarczali metod, które są nadmiarowe w stosunku do funkcji zapewnianych przez program użytkownika. Większość przeglądarek internetowych udostępnia skróty klawiaturowe umożliwiające przeniesienie fokusu użytkownika na górę strony, więc jeśli zestaw łączy nawigacyjnych znajduje się u dołu strony internetowej, podanie łącza pomiń może być niepotrzebne.

Uwaga

Chociaż to kryterium sukcesu dotyczy bloków treści, które powtarzają się na wielu stronach, zdecydowanie promujemy również znaczniki strukturalne na poszczególnych stronach zgodnie z kryterium sukcesu 1.3.1.

Chociaż kryterium sukcesu nie używa konkretnie terminu zbioru stron internetowych, pojęcie stron należących do zbioru jest dorozumiane. Nie oczekuje się, że autor uniknie ewentualnego powielania treści na dowolnych dwóch stronach, które nie są ze sobą w jakiś sposób powiązane; które nie są zbiorem stron internetowych, które mają wspólny cel i które są tworzone przez tego samego autora, grupę lub organizację (definicja zestawu stron internetowych).

Uwaga

Nawet w przypadku stron internetowych, które nie znajdują się w zestawie, jeśli strona internetowa zawiera bloki tekstu, które powtarzają się na stronie, pomocne (ale nie wymagane) może być zapewnienie sposobu na ich pominięcie.

Korzyści

Gdy to kryterium sukcesu nie jest spełnione, osobom niepełnosprawnościami może być trudno szybko i łatwo dotrzeć do głównej treści strony internetowej. Mechanizm pomijania przynosi korzyści wielu użytkownikom:

  • Użytkownicy czytników ekranu, którzy odwiedzają kilka stron w tej samej witrynie, mogą uniknąć konieczności odsłuchiwania wszystkich grafik nagłówków i dziesiątek łączy nawigacyjnych na każdej stronie, zanim zostanie im odczytana treść główna.
  • Osoby, które używają tylko klawiatury lub interfejsów klawiaturowych, mogą dotrzeć do treści po mniejszej liczbie naciśnięć klawiszy. W przeciwnym razie mogą być zmuszone wykonać dziesiątki naciśnięć klawiszy, zanim dotrą do głównego obszaru treści. Może im to zająć dużo czasu, a u niektórych użytkowników może powodować silny ból fizyczny.
  • Osoby korzystające z lup ekranowych nie muszą przeszukiwać za każdym razem, gdy wchodzą na nową stronę tych samych nagłówków, ani innych bloków informacji, aby znaleźć miejsce, w którym zaczyna się główna treść strony.
  • Osoby z ograniczeniami poznawczymi, a także osoby korzystające z czytników ekranu mogą odnieść korzyści z grupowania łączy w listy.

Przykłady

  • Strona główna organizacji informacyjnej zawiera główny artykuł na środku strony, otoczony wieloma blokami i paskami bocznymi służącymi do reklamowania, wyszukiwania i innych usług. U góry strony znajduje się łącze, który przenosi do głównego artykułu. Bez korzystania z tego łącza użytkownik klawiatury musi przejść przez około 40 łączy, aby dojść do głównego wątku; użytkownik czytnika ekranu musi odsłuchać 200 słów; a użytkownik lupy ekranowej musi rozejrzeć się za lokalizacją obszaru z treścią główną
  • Witryna e-commerce zawiera długą listę filtrów przed wyświetleniem wyników wyszukiwania. Łącze nad listą umożliwia użytkownikom pominięcie filtrów i szybkie dotarcie do prezentacji produktu.

Powiązane zasoby

Zasoby służą wyłącznie celom informacyjnym, nie sugerują poparcia.

Techniki

Każdy numerowany element w tej sekcji przedstawia technikę lub kombinację technik, które Grupa Robocza WCAG uznaje za wystarczające do spełnienia tego kryterium sukcesu. Nie jest jednak konieczne stosowanie tych konkretnych technik. Aby uzyskać informacje na temat stosowania innych technik, zobacz Objaśnienie technik dla kryteriów sukcesu WCAG, szczególnie w podrozdziale „Inne techniki”.

Wystarczające techniki

Techniki pomocnicze

Chociaż nie jest to wymagane do zapewnienia zgodności, należy rozważyć następujące dodatkowe techniki, aby uczynić treść bardziej dostępną. Nie wszystkie techniki można zastosować i nie wszystkie będą skuteczne w każdej sytuacji.

Kluczowe pojęcia

technologia wspomagająca

sprzęt i oprogramowanie, które działa jako program użytkownika lub współdziała z popularnymi programami użytkownika, aby zapewnić osobom z niepełnosprawnościami niezbędne funkcjonalności, wykraczające poza te oferowane przez popularne programy użytkownika

Uwaga

Funkcjonalności zapewniane przez technologie wspomagające obejmują alternatywny sposób prezentacji treści (np. mowa syntetyczna lub powiększenie obrazu), alternatywne sposoby wprowadzania danych (np. za pomocą głosu), dodatkowe mechanizmy nawigacji i orientacji oraz transformacji treści (np. w celu uczynienia tabel bardziej dostępnymi).

Uwaga

Technologie wspomagające często przekazują informacje i dane do standardowych aplikacji za pośrednictwem specjalnych API.

Uwaga

Rozróżnienie pomiędzy popularnymi programami użytkownika a technologiami wspomagającymi nie jest oczywiste. Wiele popularnych programów użytkownika posiada różne rozwiązania wspomagające osoby z niepełnosprawnościami. Główna różnica pomiędzy nimi polega na tym, że popularne programy użytkownika są ukierunkowane na szerokie i zróżnicowane grupy odbiorców, zarówno z niepełnosprawnościami, jak i bez niepełnosprawności. Natomiast technologie wspomagające skierowane są do wąskiej grupy odbiorców z określonymi rodzajami niepełnosprawności. Wsparcie świadczone za pomocą technologii wspomagających jest zatem bardziej wyspecjalizowane i nakierowane na odbiorcę z konkretnymi potrzebami. Popularne programy użytkownika mogą dostarczać technologiom wspomagającym niezbędne funkcjonalności, takie jak pobieranie treści internetowych z obiektów programowych lub odwzorowanie kodu do postaci przyjaźniejszej dla tych technologii.

zgodność

spełnienie wszystkich wymagań danej normy, wytycznych lub specyfikacji

mechanizm

procedura lub technika prowadząca do osiągnięcia rezultatu

Uwaga

Mechanizm może być wyraźnie zawarty w treści lub można polegać na tym, że zostanie dostarczony przez platformę lub programy użytkownika, w tym technologie wspomagające.

Uwaga

Mechanizm może być dostarczany bezpośrednio w treści albo może być oparty zarówno na platformie, jak i na oprogramowaniu użytkownika , w tym na technologiach wspomagających .

procedura

seria czynności użytkownika, gdzie każda czynność jest niezbędna do zakończenia działania

polegać na

treść nie będzie zgodna, jeśli taka technologia zostanie wyłączona z oceny lub nie jest obsługiwana

technologia

mechanizm kodowania instrukcji, które mają być renderowane, odtwarzane lub wykonywane przez oprogramowanie użytkownika

Uwaga

Użyte w tych wytycznych wyrażenia „technologia internetowa” oraz słowo „technologia” (używane samodzielnie) odnoszą się do „technologii treści internetowych”.

Uwaga

Technologie treści internetowych mogą obejmować języki znaczników, formaty danych lub języki programowania, których autorzy mogą używać samodzielnie lub w połączeniu z innymi technologiami, żeby stworzyć ostatecznie wersje dla użytkownika, począwszy od statycznych stron internetowych, przez zsynchronizowane prezentacje multimedialne aż po dynamiczne aplikacje internetowe.

program użytkownika

dowolne oprogramowanie, które pobiera i prezentuje użytkownikom treści internetowe

strona internetowa

nieosadzony zasób uzyskany z pojedynczego identyfikatora URI za pomocą protokołu HTTP wraz z wszelkimi innymi zasobami użytymi do renderowania strony w programie użytkownika lub takimi, które potencjalnie mogą być użyte do renderowania

Uwaga

Mimo że każdy z „pozostałych zasobów” mógłby być renderowany razem z podstawowym zasobem, to niekoniecznie muszą być renderowane równocześnie.

Uwaga

Dla zgodności z wytycznymi zasób musi być „nieosadzony”, czyli występować w taki sposób, by nie był uwzględniany jako strona internetowa.

zestaw stron internetowych

zbiór stron internetowych , które mają wspólny cel i które są tworzone przez tego samego autora, grupę lub organizację.

Uwaga

Różne wersje językowe będą traktowane jako różne zestawy stron internetowych.

Zasady testowania

Poniżej znajdują się Zasady testowania dotyczące niektórych aspektów tego kryterium sukcesu. Nie jest konieczne korzystanie z tych konkretnych zasad testowania w celu sprawdzenia zgodności z WCAG, są one jednak zdefiniowanymi i zatwierdzonymi metodami testowymi. Aby uzyskać informacje na temat korzystania z Zasad testowania, zobacz Objaśnienie zasad testowania dla kryteriów sukcesu WCAG.

Powrót do góry