Zgodność

Wszystkie kryteria sukcesu WCAG 2 są zapisane jako testowalne kryteria obiektywnego ustalenia, czy treść je spełnia. Testowanie kryteriów sukcesu wymaga kombinacji testów automatycznych i oceny ludzkiej. Treść powinna być testowana przez testerów, którzy rozumieją, w jaki sposób osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności korzystają z internetu.

Testowanie i testowalność w tym kontekście odnoszą się do testowania funkcjonalnego, czyli sprawdzania, czy treść działa zgodnie z oczekiwaniami lub, w tym przypadku, czy spełnia kryteria sukcesu. Chociaż treść może spełniać wszystkie kryteria sukcesu, nie zawsze może być użyteczna dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Dlatego oprócz wymaganych testów funkcjonalnych zaleca się przeprowadzanie testów użyteczności. Testy użyteczności mają ma na celu określenie, jak skutecznie ludzie mogą korzystać z treści zgodnie z jej przeznaczeniem. Zaleca się, aby w grupach testowych, które przeprowadzają testy użyteczności, znaleźli się użytkownicy z niepełnosprawnościami podczas przeprowadzania testów użyteczności.

Co oznacza zgodność?

Zgodność z normą oznacza, że spełniasz lub zaspokajasz „wymagania” normy. W WCAG 2 „wymaganiami” są kryteria sukcesu. Aby zachować zgodność z WCAG 2, musisz spełnić kryteria sukcesu, co oznacza, że treść nie może naruszać kryteriów sukcesu, albo inaczej – że ​​nie ma treści, które naruszają kryteria sukcesu.

W przypadku, gdy nie ma treści, do której odnosi się kryterium sukcesu, oznacza to, że kryterium sukcesu jest spełnione.

Większość standardów ma tylko jeden poziom zgodności. Natomiast WCAG mają aż trzy poziomy zgodności, trzy poziomy kryteriów sukcesu. Ustalono je, aby uwzględnić różne sytuacje, które mogą albo wymagać wyższego poziomu dostępności niż inne, albo umożliwiać wyższy poziom zgodności niż inne.

Objaśnienie wymagań zgodności

Istnieje pięć wymagań, które muszą być spełnione, aby treść została sklasyfikowana jako „zgodna” z WCAG 2. Ta część zawiera krótkie uwagi na temat tych wymagań. Z czasem ta część będzie rozszerzana o kwestie, które mogą się pojawić lub o nowe przykłady sposobów spełnienia różnych wymagań zgodności.

Objaśnienie wymagania 1

Poziom zgodności: Jeden z następujących poziomów zgodności jest w całości spełniony.

  • Aby uzyskać zgodność z poziomem A (minimalny poziom zgodności) strona internetowa musi spełniać wszystkie kryteria sukcesu dla poziomu A lub udostępniona jest wersja alternatywna zgodna.
  • Aby uzyskać zgodność z poziomem AA, strona internetowa musi spełniać wszystkie kryteria sukcesu dla poziomu A i poziomu AA lub udostępniona jest wersja alternatywna zgodna z poziomem AA.
  • Aby uzyskać zgodność z poziomem AAA, strona internetowa musi spełniać wszystkie kryteria sukcesu dla poziomu A, poziomu AA oraz poziomu AAA lub udostępniona jest wersja alternatywna zgodna z poziomem AAA.

Chociaż zgodność można osiągnąć tylko na określonych poziomach, zachęca się autorów do odnotowania (w swoich oświadczeniach) wszelkich postępów w spełnianiu kryteriów sukcesu na wszystkich poziomach poza osiągniętym poziomem zgodności.

Nie zaleca się, aby zgodność z poziomem AAA była wymagana jako ogólna zasada dla całych witryn, ponieważ nie jest możliwe spełnienie wszystkich kryteriów sukcesu poziomu AAA dla niektórych treści.

Pierwszy wymóg dotyczy poziomów zgodności. Zasadniczo mówi on, że wszystkie informacje na stronie muszą być zgodne lub mają wersję alternatywną zgodną udostępnioną na stronie. Wymóg ten wyjaśnia również, że żadna zgodność nie jest możliwe bez spełnienia co najmniej wszystkich kryteriów sukcesu na poziomie A.

Uwaga wskazuje, że autorzy są zachęcani do wykraczania poza zgodność z określonym poziomem oraz do uzupełniania i raportowania, jeśli chcą, wszelkich postępów w kierunku osiągnięcia wyższych poziomów zgodności.

Zobacz także część Objaśnienie Wersji alternatywnych zgodnych, która określa techniki udostępniania wersji alternatywnych zgodnych.

Objaśnienie wymagania 2

Całe strony: Zgodność (i poziom zgodności) dotyczy tylko całych stron internetowych i nie może być osiągnięta, jeśli część strony internetowej jest z niej wyłączona.

Do celów określenia zgodności, alternatywy dla części treści strony są uważane za część strony, gdy alternatywy można uzyskać bezpośrednio ze strony, np. długi opis lub alternatywną prezentację filmu.

Autorzy stron internetowych, które nie mogą spełnić wymogów z powodu treści pozostających poza kontrolą autora, mogą rozważyć Oświadczenie o częściowej zgodności.

Cała strona zawiera każdą odmianę strony, która jest automatycznie prezentowana przez stronę dla różnych rozmiarów ekranu (np. odmiany responsywnej strony internetowej). Każda z tych odmian musi być zgodna (lub musi mieć wersję alternatywną zgodną), aby cała strona była zgodna.

Przepis ten wymaga po prostu, aby cała strona była zgodna. Nie można składać oświadczeń o „części strony zgodnej” („stronie częściowo zgodnej”).

Czasami informacje uzupełniające mogą być podane na innej stronie. Przykładem jest atrybut longdesc w HTML. Dzięki longdesc długi opis grafiki może znajdować się na osobnej stronie, na którą użytkownik może przejść ze strony z grafiką. To sprawia, że taka treść jest uważana za część strony internetowej, więc wymaganie #2 jest spełnione dla połączonego zestawu stron internetowych traktowanych jako pojedyncza strona internetowa. Alternatywy można również podać na tej samej stronie. Na przykład utworzenie odpowiednika formantu interfejsu użytkownika.

Ze względu na wymóg zgodności 5 cała strona może być zgodna, nawet jeśli części strony korzystają z technologii treści niezgodnych z dostępnością, o ile nie kolidują one z resztą strony, a wszystkie informacje i funkcje są dostępne w innym miejscu na stronie lub na innej stronie, na którą może przejść z tej strony.

Możliwe jest dołączenie treści niezgodnych. Zobacz Objaśnienie wymagania zgodności 5.

Objaśnienie wymagania 3

Całe procedury: Gdy strona internetowa strona internetowa jest jedną z serii stron prezentujących jakąś procedurę (tzn. sekwencję kroków, które należy wykonać, aby dokończyć jakąś czynność), to wszystkie strony prezentujące etapy procedury są zgodne co najmniej na tym samym poziomie zgodności lub wyższym. (Inaczej - zgodność na określonym poziomie nie jest osiągnięta, jeżeli którakolwiek ze stron prezentujących którykolwiek z etapów procedury nie jest zgodna na tym poziomie lub wyższym (nie spełnia wszystkich wymogów zgodności na tym poziomie lub wyższym.)

Sklep internetowy ma serię stron, które służą do wyboru i zakupu produktów. Wszystkie strony w serii od początku do końca (do kasy) są zgodne, aby każda strona, która jest częścią procesu, była zgodna.

Ten warunek uniemożliwia uznanie za zgodną strony internetowej, która jest częścią większej procedury, jeśli cała procedura nie jest zgodna. Zapobiegnie to zaklasyfikowaniu witryny handlowej jako zgodnej z wymogami, w przypadku, gdy kasa lub inne funkcjonalności witryny, które są częścią procesu zakupów, nie są zgodne.

Objaśnienie wymagania 4

Tylko sposoby korzystania z technologii wspierane pod względem dostępności : Tylko wspierane pod względem dostępności sposoby korzystania z technologii są stosowane w celu (są podstawą) spełnienia kryteriów sukcesu. Wszelkie informacje lub funkcjonalności, które jest przedstawione w sposób, który nie jest wspierany przez dostępność, muszą być również przedstawione w sposób, który jest wspierany przez dostępność. (Zobacz Objaśnienie obsługi/wspierania dostępności.)

Ten wymóg zgodności jest wyjaśniony poniżej w sekcji Objaśnienie obsługi/wspierania dostępności.

Objaśnienie wymagania 5

Bez zakłóceń: Jeśli na stronie wykorzystywane są technologie, które nie wspierają dostępności lub są użyte tak, że nie zapewniają zgodności, to technologie te nie blokują użytkownikom dostępu do reszty strony. Dodatkowo, strona internetowa jako całość nadal spełnia wymogi zgodności pod każdym z następujących warunków:

  1. gdy jakaś technologia, która nie jest wiarygodną podstawą zgodności, jest włączona w programie użytkownika,
  2. gdy jakaś technologia, która nie jest wiarygodną podstawą zgodności, jest wyłączona w programie użytkownika, oraz
  3. gdy jakaś technologia, która nie jest wiarygodną podstawą zgodności, nie jest obsługiwana przez program użytkownika.

Ponadto, następujące kryteria sukcesu odnoszą się do wszystkich treści na stronie, włącznie z treściami, które w innych przypadkach nie są wiarygodną podstawą zgodności, ponieważ ich niespełnienie mogłoby uniemożliwiać korzystanie ze strony:

  • 1.4.2 - Kontrola odtwarzania dźwięku,
  • 2.1.2 - Bez pułapki na klawiaturę,
  • 2.3.1 - Trzy błyski lub wartości poniżej progu, oraz
  • 2.2.2 - Pauza, zatrzymanie, ukrycie.

Jeśli strona nie może być zgodna (na przykład strona testu zgodności lub strona przykładowa), to nie można jej uwzględnić w zakresie zgodności, ani w deklaracji zgodności.

Zasadniczo oznacza to, że można stosować technologie, które not accessibility supported nie są wspierane pod względem dostępności, o ile wszystkie informacje są dostępne również przy użyciu technologii, które są wspierane pod względem dostępności i o ile materiały niewspierane pod względem dostępności nie powodują zakłóceń.

Technologie, które nie są wspierane pod względem dostępności, mogą być stosowane lub technologie, które są wspierane pod względem dostępności, mogą być stosowane w sposób niezgodny z wymogami, o ile wszystkie informacje są również dostępne przy użyciu technologii, które są wspierane pod względem dostępności, w sposób zgodny i tak długo, jak materiały niewspierane pod względem dostępności nie powodują zakłóceń.

Są cztery punkty, które szczególnie dotyczą kwestii zakłóceń w korzystaniu ze strony. Te cztery punkty zostały ujęte tutaj w uwadze. Uwaga dotycząca każdego z punktów wskazuje, że te Kryteria sukcesu muszą być spełnione w przypadku wszystkich treści, w tym treści utworzonych przy użyciu technologii, które nie wspierają dostępności.

Strona internetowa zawiera nową interaktywną technologię graficzną o nazwie "ZAP". Mimo, że ZAP nie wspiera dostępności (nie jest obsługiwany przez dostępność), informacje prezentowane w ZAP są również prezentowane na stronie w formacie HTML, więc ZAP nie jest wiarygodną podstawą zgodności (nie można polegać na ZAP). Tak więc, strona ta spełniałaby wymaganie zgodności nr 1. Jeśli jednak użytkownik spróbuje przejrzeć zawartość ZAP, fokus wejdzie do obiektu ZAP i utknie w nim. Po wejściu do środka użytkownik nie może nic zrobić, aby przywrócić fokus (możliwość przenoszenia fokusu). W efekcie użytkownicy klawiatury nie mogą korzystać z dolnej połowy strony. Zawartość ZAP również nieustannie miga w różnym tempie i nie zatrzymuje się. W efekcie, osoby z zaburzeniami uwagi są rozproszone, a osoby z zaburzeniami wrażliwości na światło mogą mieć drgawki. Wymóg zgodności nr 5 zapobiega sytuacjom takim jak te, które są możliwe na zgodnej stronie.

Objaśnienie Oświadczeń zgodności

Nie jest wymagane składanie jakichkolwiek deklaracji zgodności w celu uzyskania zgodności. Jeśli jednak ktoś składa taką deklarację, należy podać wszystkie informacje wymagane w oświadczeniu o zgodności. Informacje te można przekazać na kilka sposobów.

Schema.org zapewnia jedną z takich możliwości włączenia metadanych dotyczących dostępności strony internetowej. Zestaw opisowych właściwości dostępności jest dostępny w ramach typu CreativeWork, który, między innymi, zapewnia możliwość zawarcia podsumowania ogólnej dostępności strony (np. twierdzenie o zgodności z WCAG), opisania dostępnych cech treści (np. dostępność tekstu alternatywnego, rozszerzone audiodeskrypcje, napisy) oraz ostrzeżenia użytkowników o potencjalnych zagrożeniach (np. miganie). Informacje te mogą być osadzone na stronie za pomocą dowolnego z RDFa, JSON i mikrodanych. Więcej informacji na temat tych właściwości i ich oczekiwanych wartości jest również dostępnych na wiki Web Schemas.

Oto oświadczenie, które zostało wzbogacone o metadane schema.org:

<div typeof="WebPage" vocab="http://schema.org/">
    <p property="accessibilitySummary">W dniu 23 marca 2009 r. cała treść dostępna na
       serwerze pod adresem <a 
         href="http://www.wondercall.example.com">http://www.wondercall.example.com</a>
      jest zgodny z wytycznymi dla dostępności treści internetowych 2.0 opublikowanymi pod adresem <a 
         href="https://www.w3.org/TR/2008/REC-WCAG20-20081211/"
         >https://www.w3.org/TR/2008/REC-WCAG20-20081211/</a>.
       Zgodność na poziomie A.</p>
    <ul>
        <li>Technologia, na której ta treść "<a>się opiera</a>" to: 
            HTML 4.01.</li>
        <li>Technologie, których ta treść "<strong>używa, ale nie opiera się na stronie
            </strong>" to: CSS2 oraz gif.</li>
        <li>Ta treść została przetestowana przy użyciu następujących programów użytkownika 
		    i technologii wspomagających: Firefox 1.5 na Windows Vista z Screenreaderem X 4.0, 
            Firefox 1.5 na Windows XP SP 2 z Screenreaderem X 3.5, IE 6.0 na Windows 
            2000 SP4 z Screenreaderem Y 5.0, IE 6.0 na Windows 2000 SP4 z
            Screenreaderem Z 2.0 oraz Firefox 1.5 na Windows XP SP2 z Screenreaderem
            X 4.0, Safari 2.0 z OS X 10.4.</li>
    </ul>
    <p>Ta strona zawiera <span property="accessMode" content="textual">tekst</span>
       i <span property="accessMode" content="visual">obrazy</span>.
       <span property="accessibilityFeature" content="alternativeText">Tekst
       alternatywny</span> jest dodany do wszystkich treści graficznych oraz <span 
         property="accessibilityFeature" content="longDescription">długie
         opisy</span> są zapewnione dla obrazów, które wymagają więcej
       niż zwykłego tekstu alternatywnego.Wszystkie treści są dostępne w formie tekstowej, 
	   która może być dostępna za pomocą technologii wspomagających..</p>
</div>
     

Czasami ktoś może chcieć złożyć oświadczenie dotyczące tylko treści, które zostały dodane po określonej dacie. Można też deklarować zgodność z WCAG 1.0 dla treści opublikowanych do tej daty i zgodność z WCAG 2.0 dla treści utworzonych lub zmodyfikowanych po tej dacie. W WCAG 2.0 nie ma zakazów żadnej z tych praktyk, o ile jest jasne, które strony są zgodne z którą wersją WCAG.

Kiedy mówimy o technologiach, na których _można polegać_, mówimy o technologiach treści internetowych (HTML, CSS, JavaScript itp.), a nie o programach użytkownika (przeglądarkach, technologiach wspomagających itp.).

Deklaracje zgodności zwykle nie są umieszczane na każdej stronie internetowej objętej zakresem zgodności.

Oświadczenia o częściowej zgodności ze względu na treści osób trzecich

Gdy autor podejmuje decyzję o skorzystaniu z implementacji strony trzeciej, powinien wybrać produkty spełniające wymagania WCAG. Jeśli wszystkie treści na stronie, w tym treści osób trzecich, spełniają wszystkie kryteria sukcesu WCAG, wówczas strona jest zgodna z WCAG. Jeśli jednak strona nie jest zgodna z WCAG tylko z powodów, które są prawnie niezależne od autora, wówczas autor może złożyć oświadczenie o częściowej zgodności. Ważne jest, aby uznać, że jest to oświadczenie o niezgodności i że niektórzy użytkownicy mogą nie mieć dostępu do niektórych treści tej strony.

Jednym z powodów, dla których treść może być poza kontrolą autora, jest fakt, że jest ona dostarczana przez stronę trzecią (blogi, portale, serwisy informacyjne). Strony internetowe mogą również zawierać treści za pośrednictwem bibliotek, wtyczek lub widżetów stron trzecich.

Pamiętaj, aby monitorować wszelkie treści, które mogą ulec zmianie bez zgody autora strony internetowej, ponieważ strona, która raz była zgodna, może nagle przestać być zgodna. Jeśli nie jest możliwe monitorowanie i naprawa treści osób trzecich, konieczne jest określenie niezgodnych części strony dla użytkowników. Jeśli reszta strony jest zgodna z WCAG, taka strona kwalifikuje się do oświadczenia o częściowej zgodności ze względu na treści osób trzecich.

Informacje o wszelkich dodatkowych krokach, które wykraczają poza kryteria sukcesu

Jednym z opcjonalnych elementów oświadczenia o zgodności jest „Informacja o wszelkich dodatkowych krokach wykraczających poza kryteria sukcesu podjętych w celu zwiększenia dostępności”. Może to obejmować dodatkowe spełnione kryteria sukcesu, wdrożone techniki pomocnicze, informacje o wszelkich dodatkowych protokołach zastosowanych w celu ułatwienia dostępu osobom ze szczególnymi niepełnosprawnościami lub potrzebami itp. Wszelkie informacje, które byłyby przydatne dla osób w zrozumieniu dostępności strony mogą być uwzględnione.

Wykorzystanie metadanych w oświadczeniach o zgodności

Najbardziej użytecznym sposobem dołączania oświadczeń o zgodności do treści byłoby byłoby zrobienie tego w standardowej formie do odczytu maszynowego. Gdy ta praktyka stanie się powszechna, narzędzia wyszukiwania lub specjalne programy użytkownika będą mogły wykorzystać te informacje do znalezienia i dostarczenia treści, które są bardziej dostępne lub programy użytkownika będą mogły dostosować się do treści. Istnieje wiele opcji opartych na metadanych, które są opracowywane w celu składania oświadczeń, a autorzy i twórcy narzędzi są zachęcani do ich wspierania.

Ponadto metadanych można użyć do zgłaszania zgodności z indywidualnymi kryteriami sukcesu po osiągnięciu zgodności na poziomie A.

Opracowywane są również formaty raportowania programowego, takie jak Evaluation and Report Language (EARL), które mogą zapewnić formaty odczytywane maszynowo w celu uzyskania szczegółowych informacji o zgodności. Ponieważ formaty raportowania są sformalizowane i rozwija się ich obsługa, zostaną one tutaj udokumentowane.

Examples of Conformance Claims

Examples of Required Components of Conformance Claims

On 20 September 2009, all Web pages at http://www.example.com conform to Web Content Accessibility Guidelines 2.0 at https://www.w3.org/TR/2008/REC-WCAG20-20081211/. Level A conformance.

  • The documented set of accessibility-supported content technologies relied upon for this claim is a subset of ISA- AsCTset#1-2008 at http://ISA.example.gov/AsCTsets/AS2-2008.

(using a regular expression) On 12 August 2009, pages matching the pattern http://www.example.com/(marketing|sales|contact)/.* conform to Web Content Accessibility Guidelines 2.0 at https://www.w3.org/TR/2008/REC-WCAG20-20081211/. Level AA conformance.

  • The technologies that this content " relies upon" is: XHTML 1.0 Transitional, CSS 2.0 and JavaScript 1.2.

(using boolean logic) On 6 January 2009, http://example.com/ AND NOT (http://example.com/archive/ OR http://example.com/publications/archive/) conforms to Web Content Accessibility Guidelines 2.0 at https://www.w3.org/TR/2008/REC-WCAG20-20081211/. Level AA conformance.

  • The documented set of accessibility-supported content technologies relied upon for this claim includes XHTML 1.0 and SMIL from ISA- AsCTset#1-2008 at http://ISA.example.gov/AsCTsets/AS2-2008.

Examples of Conformance Claims including optional components

On 5 May 2009, the page "G7: An Introduction" http://telcor.example.com/nav/G7/intro.html conforms to Web Content Accessibility Guidelines 2.0 at https://www.w3.org/TR/2008/REC-WCAG20-20081211/. Level AA conformance.

  • The following additional Success Criteria have also been met: 1.1.2, 1.2.5, and 1.4.3.
  • The documented set of accessibility-supported content technologies used for this claim is AsCTset#1-2006 at http://UDLabs.org/AsCTset#1-2006.html.
  • The technologies that this content " relies upon" is: XHTML 1.0 (Strict), and Real Video.
  • The technologies that this content " uses but does not rely upon" are: JavaScript 1.2, CSS2.

On 21 June 2009, all content beginning with the URI http://example.com/nav and http://example.com/docs conform to Web Content Accessibility Guidelines 2.0 at https://www.w3.org/TR/2008/REC-WCAG20-20081211/. Level AAA conformance.

  • The documented set of accessibility-supported content technologies used for this claim is SMITH- AsCTset#2-2008 at http://smithreports.example.com/AsCTsets/AS2-2008.
  • The technologies that this content " relies upon" are: XHTML 1.0 (Strict), CSS2, JavaScript 1.2, JPEG, PNG.
  • The user agents, including assistive technologies, that this content has been tested with can be found at http://example.com/docs/WCAG20/test/technologies.html.

On 23 March 2009, all content available on the server at http://www.wondercall.example.com conforms to Web Content Accessibility Guidelines 2.0 at https://www.w3.org/TR/2008/REC-WCAG20-20081211/. Single-A conformance.

  • The technology that this content " relies upon" is: HTML 4.01.
  • The technologies that this content " uses but does not rely upon" are: CSS2, and gif.
  • This content was tested using the following user agents and assistive technologies: Firefox 1.5 on Windows Vista with Screenreader X 4.0, Firefox 1.5 on Windows XP SP 2 with Screenreader X 3.5, IE 6.0 on Windows 2000 SP4 with Screenreader Y 5.0, IE 6.0 on Windows 2000 SP4 with Screenreader Z 2.0, and Firefox 1.5 on Windows XP SP2 with Screenreader X 4.0, Safari 2.0 with OS X 10.4.

Techniki składania oświadczeń o zgodności

Pomocnicze techniki składania oświadczeń o zgodności

  • Wyrażanie oświadczenia o zgodności z WCAG 2.0 w elementach Dublin Core (łącze w przyszłości)

Objaśnienie poziomów zgodności

Po pierwsze, istnieje szereg warunków, które muszą być spełnione, aby Kryterium sukcesu w ogóle zostało uwzględnione. Obejmują one:

  1. Wszystkie kryteria sukcesu muszą być dla osób z niepełnosprawnościami istotnymi kwestiami dostępu, które rozwiązują problemy wykraczające poza problemy z użytecznością, z którymi mogą się zetknąć wszyscy użytkownicy. Innymi słowy, kwestia dostępu musi powodować proporcjonalnie większy problem dla osób z niepełnosprawnościami niż dla osób bez niepełnosprawności, aby można ją było uznać za kwestię dostępności (i objętą niniejszymi wytycznymi dotyczącymi dostępności).
  2. Wszystkie kryteria sukcesu muszą być również testowalne. Jest to ważne, bo w przeciwnym razie nie byłoby możliwe stwierdzenie, czy strona spełnia kryteria sukcesu. Kryteria sukcesu mogą być testowane poprzez połączenie oceny maszynowej i ludzkiej, o ile możliwe jest określenie z dużym stopniem pewności, czy dane kryterium sukcesu zostało spełnione.

Kryteria sukcesu zostały przypisane do jednego z trzech poziomów zgodności przez grupę roboczą po uwzględnieniu szerokiego zakresu interakcji. Niektóre z typowych czynników ocenianych podczas ustalania poziomu obejmowały:

  • czy kryterium sukcesu jest niezbędne (innymi słowy, jeśli kryterium sukcesu nie jest spełnione, to nawet technologia wspomagająca nie może zapewnić dostępności treści)
  • czy możliwe jest spełnienie kryterium sukcesu dla wszystkich stron internetowych i rodzajów treści, których dotyczy (np. różne tematy, rodzaje treści, rodzaje technologii internetowych)
  • czy kryterium sukcesu wymaga umiejętności, które mogą zostać osiągnięte przez twórców treści (tj. wiedza i umiejętności potrzebne do spełnienia kryterium sukcesu mogą zostać nabyte w czasie tygodniowego lub krótszego szkolenia)
  • czy Kryterium sukcesu nakładałoby ograniczenia na „wygląd i sposób działania” i/lub funkcję strony internetowej (ograniczenia dotyczące funkcji, prezentacji, swobody wypowiedzi, projektu lub estetyki, które Kryteria sukcesu mogą nałożyć na autorów)
  • czy nie można obejść problemu, jeśli kryterium sukcesu nie jest spełnione

Objaśnienie wsparcia dostępności (wspierania dostępności)

Wiele kryteriów sukcesu dotyczy zapewniania dostępności za pomocą technologii wspomagających lub specjalnych funkcji dostępności w popularnych aplikacjach klienckich (na przykład opcja „pokaż napisy” w odtwarzaczu multimedialnym). Oznacza to, że kryteria sukcesu wymagają, aby w treści strony internetowej zostało zrobione coś, co umożliwiłoby technologiom wspomagającym skuteczne przedstawienie użytkownikowi informacji o treści. Na przykład, obrazek, który miał zostać kliknięty, aby przejść do tematu, nie będzie dostępny dla osoby niewidomej, jeśli tekst alternatywny dla obrazka nie zostanie podany w taki sposób, aby programy użytkownika, w tym technologie wspomagające, mogły go znaleźć i wyświetlić. Kluczem jest to, że tekst alternatywny musi być umieszczony w sposób, który programy użytkownika, w tym technologie wspomagające, mogą zrozumieć i wykorzystać - w sposób, który jest "wspierany przez dostępność".

Innym przykładem może być niestandardowa kontrola umieszczona na stronie internetowej. W takim przypadku standardowy program użytkownika zwykle nie byłby w stanie przedstawić użytkownikowi alternatywy. Jeśli jednak informacje o kontrolce, w tym jej nazwa, rola, wartość, jej ustawienia itp., zostaną podane w taki sposób, że technologie wspomagające mogą je zrozumieć i kontrolować, wówczas użytkownicy z technologiami wspomagającymi będą mogli korzystać z tej kontrolki.

Gdy wprowadzane są nowe technologie, muszą się wydarzyć dwie rzeczy, aby osoby korzystające z technologii asystujących miały do ​​nich dostęp. Po pierwsze, technologie muszą być zaprojektowane w taki sposób, aby programy użytkownika, w tym technologie wspomagające, miały dostęp do wszystkich informacji potrzebnych do przedstawienia treści użytkownikowi. Po drugie, programy użytkownika i technologie wspomagające mogą wymagać przeprojektowania lub modyfikacji, aby mogły faktycznie pracować z tymi nowymi technologiami.

Wspieranie dostępności” („Wsparcie dostępności”) oznacza, że ​​obie te czynności zostały wykonane i że technologia będzie działać z programami użytkownika i technologiami wspomagającymi.

Poziom wsparcia technicznego potrzebnego do „wsparcia dostępności”

W związku z tym problemem pojawia się pytanie, ile lub jakie technologie wspomagające muszą wspierać technologię internetową, aby tę technologię internetową można było uznać za „wspierającą dostępność” („obsługiwaną przez dostępność”). Grupa robocza WCAG i W3C nie określają, które lub ile technologii wspomagających musi obsługiwać (musi wspierać ) technologię internetową, aby została sklasyfikowana jako wspierająca dostępność (obsługująca dostępność). Jest to złożony problem, który różni się zarówno w zależności od środowiska, jak i języka. Istnieje potrzeba prowadzenia zewnętrznego i międzynarodowego dialogu na ten temat. Oto kilka uwag, które pomogą w zrozumieniu i zgłębieniu tego problemu:

  1. Wsparcie dostępności przez technologie internetowe różni się w zależności od środowiska

    • Technologie internetowe mogą być wspierane tylko przez konkretne programy użytkownika i technologie wspomagające wdrożone w firmie. (Mogą to być starsze wersje programów użytkownika i technologii wspomagających lub najnowsze wersje).
    • Treści umieszczone w publicznej sieci internetowej mogą wymagać współpracy z szerszą gamą programów użytkownika i technologii wspomagających, w tym ze starszymi wersjami.
  2. Wsparcie dostępności przez technologie internetowe różni się w zależności od języka (i dialektu)

    • Istnieją różne poziomy obsługi starszych technologii wspomagających w różnych językach, a nawet krajach. Niektóre środowiska lub kraje mogą zapewniać bezpłatne technologie wspomagające.
  3. Nowe technologie nie będą obsługiwane w starszych technologiach wspomagających

    • Nie ulega wątpliwości, że nowa technologia nie może być obsługiwana przez wszystkie dotychczasowe technologie wspomagające, dlatego wymaganie, by dana technologia była obsługiwana przez wszystkie technologie wspomagające, nie jest możliwe.
  4. Obsługa pojedynczej starszej (wsparcie tylko jednej starszej) technologii wspomagającej zwykle nie jest wystarczająca

    • Wsparcie tylko jednej technologii wspomagającej (dla danej niepełnosprawności) zwykle nie byłoby wystarczające, zwłaszcza jeśli większość użytkowników, którzy jej potrzebują, aby uzyskać dostęp do treści, nie ma takiej technologii wspomagającej i nie może sobie na nią pozwolić. Wyjątkiem byłyby tu informacje przekazywane pracownikom danej firmy tylko wtedy, gdzie wszyscy mają jedną technologię wspomagającą (tego typu).
  5. Obecnie technologie wspomagające, które są dostępne dla ogółu społeczeństwa, są często bardzo słabe

    • Należy unikać tworzenia treści, które nie mogą być używane przez ogół społeczeństwa z niepełnosprawnościami. W wielu przypadkach koszt technologii wspomagających jest zbyt wysoki dla użytkowników, którzy ich potrzebują. Ponadto możliwości bezpłatnego lub taniego AT są dziś często tak słabe, że treści internetowych nie można realistycznie ograniczyć do tego najniższego (lub nawet średniego) wspólnego mianownika. Stwarza to bardzo trudny dylemat, który należy rozwiązać.

Grupa Robocza ograniczyła się więc do zdefiniowania tego, co stanowi wsparcie, a osąd tego, ile lub które technologie wspomagające muszą wspierać daną technologię, pozostawia społeczności i podmiotom bliższym każdej sytuacji, które ustalają wymagania dla organizacji, zakupu, społeczności itp.

Grupa robocza zachęca do szerszej dyskusji na ten temat na ogólnym forum społeczeństwa, ponieważ brak ogólnie dostępnych, ale solidnych technologii wspomagających jest problemem, który negatywnie wpływa na użytkowników, twórców technologii i autorów.

Techniczna definicja „wsparcie dostępności”

Zasadniczo, technologia treści internetowych jest „wspierana pod względem dostępności” („obsługiwana przez dostępność”), gdy technologie wspomagające użytkowników będą działać z technologiami internetowymi ORAZ gdy funkcje dostępności głównych technologii będą działać z tą technologią. W szczególności, aby zakwalifikować się jako technologia wspierana pod względem dostępności („obsługująca dostępność”), muszą być spełnione następujące warunki dla danej technologii:

wspierana dostępność

Objaśnienie zastosowań technologii internetowych wspieranych przez dostępność

Poszczególni autorzy zwykle nie są w stanie przeprowadzić wszystkich testów niezbędnych do określenia, które sposoby korzystania z technologii internetowych są faktycznie wspierane przez które wersje technologii wspomagających i programów użytkownika. Autorzy mogą zatem polegać na publicznie udokumentowanych zestawieniach dokumentujących, które technologie wspomagające wspierają jakie sposoby korzystania z jakich technologii internetowych. Mówiąc publicznie, nie mamy na myśli tego, że zestawienie i jej dokumentacja są koniecznie tworzone przez agencję publiczną, a jedynie, że są dostępne publicznie. Każdy może tworzyć publicznie udokumentowane zestawienia „Zastosowań technologii internetowych i ich dostępności”. Ludzie mogą tworzyć zestawienia i nadawać im nazwy, za pomocą których autorzy mogą się do nich odwoływać. Tak długo jak są one publicznie udokumentowane, autorzy lub klienci itp. mogą łatwo wybrać zastosowania, które odpowiadają ich potrzebom. Klienci lub inne osoby mogą wybrać technologie, które pasują do ich środowiska lub języka w dowolnym momencie i określić te, które mają być używane do tworzenia ich treści. Autorzy są zdecydowanie zachęcani do korzystania ze źródeł, które mają ugruntowaną reputację w zakresie dokładności i użyteczności. Zdecydowanie zachęca się twórców technologii do podawania informacji na temat wsparcia dostępności przez ich technologie. Grupa robocza przewiduje, że tylko dokumenty, które dostarczają dokładnych informacji i przynoszą korzyści zarówno autorom, jak i użytkownikom, osiągną w dłuższej perspektywie uznanie na rynku.

WCAG nie wymaga, aby korzystano z publicznie udokumentowanej kompilacji lub używano wyłącznie technologii z takiej kompilacji. Publicznie udokumentowane kompilacje są opisane jedynie jako jako metoda ułatwiająca krytyczny, ale nieco skomplikowanego aspektu zgodności autorom, którzy sami nie są ekspertami w dziedzinie wsparcia technologii wspomagających (lub po prostu nie mają czasu, aby nadążyć za postępem w zakresie głównego nurtu i wsparcia technologii wspomagających).

Autorzy, firmy lub inne osoby mogą zechcieć tworzyć i wykorzystywać własne kompilacje (zestawienia) zastosowań technologii wspierających dostępność i jest to dozwolone w przypadku spełnienia wymogów WCAG. Klienci, firmy lub inne osoby mogą jednak określić, że mają być wykorzystywane technologie z kompilacji niestandardowej lub publicznej. Zobacz .

Oświadczenia o wsparciu dostępności

Przykłady sposobów, w jakie deklaracja zgodności może dokumentować wsparcie dostępności:

  1. To oświadczenie o zgodności spełnia wymagania wsparcia dostępności w oparciu o testowanie treści w języku (językach) treści za pomocą programów użytkownika A, B i C oraz technologii wspomagających X, Y i Z. Oznacza to, że udało nam się spełnić wszystkie kryteria sukcesu dla poziomu A WCAG 2.2 przy użyciu tych produktów.
  2. To oświadczenie o zgodności spełnia wymagania wsparcia dostępności dla języka (języków) treści w oparciu o wykorzystanie technik i uwag programu użytkownika udokumentowanych w Technikach dla WCAG 2.0. Opiera się również na dokumentacji wsparcia dostępności dla technologii (na której oparliśmy się w celu zapewnienia zgodności), która jest dostępna w „Dokumentacji wsparcia dostępności organizacji XYZ”.
  3. To oświadczenie o zgodności spełnia wymóg wsparcia dostępności dla języka (języków) treści w oparciu o wykorzystanie technologii Z, jak udokumentowano w „Techniki wspomagane dostępnością technologii Z dla WCAG 2.0”.
  4. To oświadczenie o zgodności spełnia wymagania wsparcia dostępności dla języka treści w oparciu o Wytyczne dotyczące dostępności dla technologii A i Wytyczne dotyczące dostępności dla technologii B. Informacje dotyczące wsparcia dla programu użytkownika i wsparcia dla technologii wspomagających można znaleźć w „Wymaganiach dotyczących wsparcia dostępności produktu XYZ”, które są udokumentowane w tych wytycznych.

Objaśnienie pojęcia „programowo określony”

Kilka kryteriów sukcesu wymaga, aby treść (lub niektóre aspekty treści) mogła być „określona programowo”. Oznacza to, że treść jest napisana w taki sposób, że programy użytkownika, w tym technologie wspomagające, mają dostęp do informacji.

Aby treści tworzone za pomocą technologii internetowych (takich jak HTML, CSS, PDF, GIF, MPEG itp.) były dostępne dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, konieczne jest, aby zastosowane technologie współpracowały z funkcjami dostępności przeglądarek i innych programów użytkownika, w tym technologii wspomagających. Aby coś spełniało kryterium sukcesu, które wymaga, aby było „określone programowo”, musiałoby zostać zaimplementowane przy użyciu technologii, która posiada wsparcie technologii wspomagających.

Treść, którą można „określić programowo”, może być przekształcona (przez oprogramowanie użytkownika, w tym technologie wspomagające) na różne formaty sensoryczne (np. wizualne, słuchowe) lub style prezentacji potrzebne poszczególnym użytkownikom. Jeśli istniejące technologie wspomagające nie są w stanie tego zrobić, to nie można powiedzieć, że informacje są określane programowo.

Termin został stworzony, aby umożliwić grupie roboczej jasne określenie miejsc, w których informacje muszą być dostępne dla technologii wspomagających (i innych programów użytkownika działających jako pomoce w zakresie dostępności), bez określania dokładnie, jak należy to zrobić. Jest to ważne ze względu na stale zmieniający się charakter tych technologii. Termin ten pozwala na określenie w wytycznych tego, co należy „programowo określić”, aby spełnić wytyczne, a następnie w osobnych dokumentach (dokumenty Jak spełnić, Objaśnienia i Techniki), które mogą być aktualizowane w czasie, wymieniać konkretne techniki, które będą działać i będą wystarczające w dowolnym momencie w oparciu o program użytkownika i wsparcie technologii wspomagającej.

„Wsparcie dostępności” a „określona programowo”

„Wsparcie dostępności” odnosi się do wspierania przez programy użytkownika (w tym technologie wspomagające) określonych sposobów korzystania z technologii internetowych. Zastosowania technologii internetowych wspieranych, które są wspierane przez dostępność, będą działać z technologiami wspomagającymi i funkcjami dostępu w głównych programach użytkownika (przeglądarki i odtwarzacze itp.).

„Określone programowo” odnosi się do informacji zawartych w treściach internetowych. Jeśli technologie wspierające dostępność są używane właściwie, wówczas technologie wspomagające i programy użytkownika mogą uzyskiwać dostęp do informacji w treści (tj. programowo określać informacje w treści) i przedstawić je użytkownikowi.

Te dwie koncepcje współpracują ze sobą, aby zapewnić, że informacje mogą być przedstawiane użytkownikowi przez oprogramowanie użytkownika, w tym technologie wspomagające. Autorzy muszą polegać wyłącznie wyłącznie na technologiach, które są wspierane przez dostępność i muszą używać ich we właściwy sposób, aby informacje można było określić programowo — a tym samym prezentować za pomocą technologii wspomagających i programów klienckich użytkownikom z niepełnosprawnościami.

Objaśnienie pojęcia zgodne wersje alternatywne

Wymóg zgodności nr 1 umożliwia uwzględnienie stron niezgodnych w zakresie zgodności, o ile mają one „zgodną wersję alternatywną”". Zgodna wersja alternatywna jest zdefiniowana jako:

zgodna wersja alternatywna

Gwarantuje to, że wszystkie informacje i wszystkie funkcje, które znajdują się na stronach objętych zakresem zgodności, są dostępne na zgodnych stronach internetowych.

Autorzy polegający na zgodnych wersjach alternatywnych muszą uświadomić użytkownikom końcowym, że dostępna jest zgodna wersja alternatywna. Można to osiągnąć, podając łącze do bardziej dostępnej wersji, wyraźnie oznaczonej tekstem łącza. Alternatywnie można podać link do instrukcji, które dokumentują, jak uzyskać dostęp do bardziej dostępnej wersji, a także konkretne sposoby, w jakie alternatywna wersja jest bardziej dostępna (np. „wersja o wysokim kontraście”).

Dlaczego zezwalać na alternatywne wersje?

Dlaczego WCAG zezwala na uwzględnienie zgodnych alternatywnych wersji stron internetowych w deklaracjach zgodności? To znaczy, po co umieszczać strony, które nie spełniają kryteriów sukcesu dla poziomu zgodności w zakresie zgodności lub oświadczenia?

  • Czasami strony wykorzystują technologie, które nie są jeszcze wspierane pod względem dostępności. Kiedy pojawia się nowa technologia, wsparcie technologii wspomagających może być opóźnione lub dostępne tylko dla niektórych odbiorców. Autorzy mogą więc nie być w stanie polegać na nowej technologii w przypadku wszystkich użytkowników. Może się jednak okazać, że zastosowanie nowej technologii przyniesie inne korzyści, np. lepszą wydajność, szerszy zakres dostępnych modalności itp. Wymóg alternatywnej wersji umożliwia autorom włączenie takich stron internetowych do swoich witryn internetowych poprzez udostępnienie dostępnej alternatywnej strony w technologiach, które są wspierane przez dostępność. Użytkownicy, dla których nowa technologia jest odpowiednio wspierana, czerpią korzyści z nowej wersji.
  • Z różnych powodów modyfikacja niektórych treści na stronie internetowej może być niemożliwa. Na przykład,

    • Ze względów prawnych lub historycznych konieczne może być zamieszczenie dokładnej wizualnej kopii dokumentu.
    • Strona internetowa może być włączona do witryny, ale właściciel witryny może nie mieć praw do modyfikacji treści na oryginalnej stronie
    • Firma może nie mieć prawnej możliwości usunięcia lub zmiany w jakikolwiek sposób czegoś, co zostało wcześniej zamieszczone.
    • Autor może nie mieć pozwolenia na zmianę dokumentu pochodzącego z innego działu, agencji lub firmy
  • Czasami najlepszym rozwiązaniem dla użytkowników z pewnymi rodzajami niepełnosprawności jest dostosowanie strony internetowej specjalnie do tej niepełnosprawności. W takiej sytuacji, może nie być możliwe lub praktyczne dostosowanie strony do wszystkich niepełnosprawności poprzez spełnienie wszystkich kryteriów Sukcesu. Wymóg wersji alternatywnych pozwala na włączenie takich wyspecjalizowanych stron do oświadczenia o zgodności, o ile istnieje w pełni zgodna „wersja alternatywna”.
  • Wiele witryn, którym zależy na dostępności, ma duże ilości starych dokumentów. Mimo, że informacje zostały udostępnione w dostępnych formatach, istniałby znaczny opór instytucjonalny i przeszkody proceduralne w masowym usuwaniu tych plików. Niektóre organizacje, zwłaszcza rządowe, stawiają na pierwszym miejscu tradycyjne procesy zorientowane na druk. Nawet jeśli organizacje te przystosowały się do publikowania w internecie i przyjęły potrzebę stosowania dostępnych formatów, wciąż zachowują mentalność papierową i często nalegają na stosowanie formatów zaprojektowanych dla wersji papierowej jako wersji „pierwotnej” („podstawowej”) (nawet w przypadku dokumentów, które są „publikowane” wyłącznie elektronicznie). Mimo, że Grupa Robocza uważa, że takie podejście powinno zostać zarzucone, nie uważa, że można tego zabronić, o ile dostępne wersje są łatwo dostępne.

Problemem przy dopuszczaniu stron internetowych, które nie spełniają kryteriów sukcesu, jest to, że osoby z niepełnosprawnościami mogą natknąć się na te niezgodne strony i nie będą w stanie uzyskać dostępu do ich treści ani znaleźć „zgodnej wersji alternatywnej”. Kluczową częścią przepisu o wersjach alternatywnych jest więc możliwość znalezienia zgodnej strony (wersji alternatywnej) ze strony niezgodnej, gdy zostanie ona napotkana. Dlatego wymóg zgodności, który dopuszcza strony alternatywne, wymaga również, aby użytkownicy mogli znaleźć wersję dostępną wśród wersji alternatywnych.

Należy pamiętać, że udostępnienie alternatywnej wersji jest rozwiązaniem awaryjnym zapewniającym zgodność z WCAG, a preferowaną metodą zapewnienia zgodności jest zapewnienie bezpośredniego dostępu do całej treści.

Techniki dostarczania zgodnej wersji alternatywnej

Najważniejszą częścią dostarczania zgodnej wersji alternatywnej jest zapewnienie mechanizmu wyszukiwania jej na podstawie wersji niezgodnej. Zidentyfikowano szereg różnych metod realizacji tego celu, ponieważ określone techniki nie zawsze są możliwe w przypadku określonych technologii lub sytuacji. Na przykład, jeśli autor ma kontrolę nad serwerem, istnieje kilka potężnych technik, które pozwolą użytkownikom zawsze mieć wybór z góry. Jednak w wielu przypadkach autor może nie mieć kontroli nad usługami na swoim serwerze internetowym. W takich przypadkach stosowane są inne techniki. Link na niezgodnej stronie to kolejna potężna technika, ale nie wszystkie niezgodne technologie obsługują łącza hipertekstowe.

Poniżej przedstawiamy techniki, które zostały określone do tej pory. Spodziewamy się, że z czasem zostaną opracowane dodatkowe techniki i będą dodawane tutaj w miarę ich pojawiania się, a wsparcie dla tych podejść przez programy użytkownika, w tym technologie wspomagające, będzie można wykazać. Na przykład twórca nowej technologii, do której niektóre technologie wspomagające nie mają dostępu, może wbudować funkcję, która pozwoli tym technologiom automatycznie prezentować użytkownikom link, który mógłby ich przenieść do alternatywnej wersji.

Wystarczające techniki dostarczania zgodnych alternatywnych wersji stron internetowych

Każda ponumerowana pozycja w tej sekcji reprezentuje technikę lub kombinację technik, które Grupa Robocza WCAG uważa za wystarczające do spełnienia tego kryterium sukcesu. Jednakże, nie jest konieczne używanie tych konkretnych technik. Informacje na temat stosowania innych technik znajdziesz w zwłaszcza w sekcji Inne techniki,

  1. Zapewnienie linku na początku niezgodnej strony internetowej, która wskazuje na alternatywną wersję zgodną z wymaganiami
  2. Zapewnienie łącza sąsiadującego lub powiązanego z niezgodnym obiektem, który łączy się z odpowiednią wersją alternatywną
  3. C29: Używanie przełącznika stylu do zapewnienia zgodnej wersji alternatywnej (CSS)
  4. SCR38: Tworzenie zgodnej wersji alternatywnej dla strony internetowej zaprojektowanej z użyciem ulepszeń progresywnych
  5. Używanie .htaccess w celu zapewnienia, że jedynym sposobem dostępu do niezgodnej z wymaganiami treści jest dostęp z treści zgodnej z wymaganiami
  6. SVR3: Używanie HTTP referer w celu zapewnienia, że jedynym sposobem dostępu do niezgodnych treści jest dostęp do zgodnych treści
  7. Umożliwienie użytkownikom określenia preferencji dotyczących wyświetlania zgodnych wersji alternatywnych

Typowe błędy określone przez Grupę Roboczą

Pomocnicze techniki dla zapewnienia zgodnych alternatywnych wersji stron internetowych

  • Zapewnienie wzajemnych linków między wersjami zgodnymi i niezgodnymi z wymogami (przyszłe łącze)
  • Wykluczanie niezgodnych treści z wyników wyszukiwania (przyszły link)
  • Stosowanie negocjacji treści (przyszłe łącze)
  • Niewyświetlanie treści, które opierają się na technologiach nieobsługiwanych pod względem dostępności, gdy dana technologia jest wyłączona lub nieobsługiwana. (przyszły link)
  • Wykorzystanie metadanych w celu umożliwienia zlokalizowania alternatywnej wersji zgodnej z URI strony niezgodnej z wymogami (przyszły link)

Przykłady zgodnych wersji alternatywnych

  • Witryna intranetowa z wieloma wersjami.

    Duża firma obawiała się, że wykorzystanie nowych technologii internetowych w witrynie intranetowej może ograniczyć jej zdolność do zaspokojenia potrzeb różnych lokalizacji biurowych, które mają różne bazy technologiczne i poszczególnych pracowników korzystających z szerokiej gamy programów programów użytkownika i technologii wspomagających. Aby rozwiązać te problemy, firma stworzyła alternatywną wersję treści, która spełniała wszystkie kryteria sukcesu poziomu A, wykorzystując bardziej ograniczony zestaw zastosowanych technologii treści wspierających dostępność. Obie wersje łączą się ze sobą.

  • Witryna informacyjna zapewniająca kompatybilność wsteczną.

    Witryna informacyjna obejmuje szeroki zakres tematów i chce umożliwić odwiedzającym szybkie znalezienie poszukiwanych tematów. Aby to osiągnąć, witryna wdrożyła system interaktywnego menu, który jest obsługiwany tylko w najnowszych wersjach dwóch popularnych programów użytkownika. Aby odwiedzający, którzy nie korzystają z tych konkretnych programów użytkownika, mogli nadal efektywnie korzystać z witryny, prezentowany jest mechanizm nawigacji, który nie zależy od interaktywnego systemu menu.

Objaśnienie pojęcia "Strona internetowa"

Definicja strony internetowej to

strona internetowa

Należy zauważyć, że w tym standardzie termin „strona internetowa” obejmuje znacznie więcej niż tylko statyczne strony HTML. Termin „strona internetowa” został użyty w tych wytycznych, aby były one bardziej zrozumiałe. Jednak termin ten zyskał na znaczeniu wraz z rozwojem technologii i obejmuje szeroki zakres technologii, z których wiele wcale nie jest „stronopodobnych”. Obejmuje to również coraz bardziej dynamiczne strony internetowe, które pojawiają się w sieci, w tym „strony”, które mogą przedstawiać całe wirtualne interaktywne społeczności. Na przykład termin „strona internetowa” obejmowałby wciągające interaktywne doświadczenie przypominające film, które można znaleźć w jednym URI.

Objaśnienie „alternatyw tekstowych”

Alternatywa tekstowa to tekst używany zamiast treści nietekstowych dla tych, którzy nie mogą przeglądać treści nietekstowych. Treści nietekstowe obejmują takie rzeczy jak obrazy, wykresy, aplety, pliki audio itp. Osoby, które nie widzą, nie będą w stanie zobaczyć informacji przedstawionych na obrazie lub wykresie. W związku z tym zapewniona jest alternatywa tekstowa, która umożliwia użytkownikowi przekształcenie informacji (tekstu) na mowę. W przyszłości, posiadanie informacji w formie tekstowej umożliwi również przetłumaczenie informacji na język migowy, obrazki lub prostszą formę pisma.

Aby osoby niepełnosprawne mogły korzystać z tego tekstu - tekst musi być „programowo określalny”. Oznacza to, że tekst musi być możliwy do odczytania i wykorzystania przez technologie wspomagające (oraz funkcje dostępności w przeglądarkach), z których korzystają osoby z niepełnosprawnościami.

Osoby korzystające z technologii wspomagających muszą mieć możliwość znalezienia tych alternatywnych tekstów, gdy napotkają treść nietekstową, której nie mogą wykorzystać. Aby to osiągnąć, mówimy, że tekst musi być „programowo powiązany” z treścią nietekstową. Oznacza to, że użytkownik musi być w stanie użyć technologii wspomagającej, aby znaleźć tekst alternatywny (który może wykorzystać), gdy natrafi na treść nietekstową (której nie może wykorzystać).